SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Nasuh tövbesi anlamı? Sefirin Kızı dizindeki Nasuh Tövbesi nedir?

Nasuh tövbesi anlamı nedir? Sefir'in kızı dizisinde yayınlanan bir sahne binlerce kişinin merakını çekti. Start Tv ekranlarında yayınlanan Sefirin Kızı dizisinde Nare, Sancar'a olan sevdasından vazgeçtiğini söylemek için Nasuh Tövbesi'ni kulalnmıştı. Ekran başındaki binlerce kişi de Nasuh tövbesinin anlamını merak etmeye başladı. Peki Nasuh tövbesi nedir, Nasuh Tövbesi'nin anlamı nedir? Nasuh kelime anlamı nedir? Nasuh kelimesi de sözlükte “en halis, en safi ve en içten” anlamına gelir.

Nasuh tövbesi anlamı? Sefirin Kızı dizindeki Nasuh Tövbesi nedir?
31.3.2020 17:48:35

Nasuh tövbesi nedir? Sefir'in kızı dizisinde yayınlanan bir sahne binlerce kişinin merakını çekti. Start Tv ekranlarında yayınlanan Sefirin Kızı dizisinde Nare, Sancar'a olan sevdasından vazgeçtiğini söylemek için Nasuh Tövbesi'ni kulalnmıştı. Ekran başındaki binlerce kişi de Nasuh tövbesinin anlamını merak etmeye başladı. Peki Nasuh tövbesi nedir, Nasuh Tövbesi'nin anlamı nedir? Nasuh kelime anlamı nedir? Nasuh kelimesi de sözlükte “en halis, en safi ve en içten” anlamına gelir. 

Çoğu kaynağa göre bu içten yapılan Kurani bir tövbe olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda “Hâlis, samîmî” anlamındaki kelime dilimizde “kesinlikle bozulmaması gereken tövbe” anlamında kullanılmaktadır.

NASUH TÖVBESİ NEDİR?

"Nasuh tövbesi" halisen Allah (cc) için, şaibelerden (hata) temiz olarak yapılan tövbe demektir. Nasuh, nasihat kökünden türemedir. Günahtan kalbi bir karartı bırakmayacak şekilde temizleme, hem de günahın kalpte açtığı yarayı tedavi etme, iman ve amelde meydana getirdiği açığı kapama demektir.

Nasuh tövbesi bir daha günaha dönmemek üzere yapılan tövbe anlamına gelmektedir.

BİR DAHA O GÜNAHA DÖNMEMESİDİR

Bir kimse bir günahı yapıp, sonra onu gözünün önüne getirip, ölünceye kadar "Ben Rabbimin emrine niçin karşı geldim, niçin bu günâhı işledim?" diye pişman olup, bir daha öyle bir günaha dönmemesidir. İşte bu tövbe-i nasuh yani bir daha günaha dönmemek üzere yapılan tövbedir. (Ahmed bin Asım Antâkî)

tövbe için sadece dil ile istiğfarda bulunmak yeterli değildir. Niyeti ve amelleri de dilini doğrulamalıdır. tövbenin en makbul olanı, günahtan kesin dönüş yapılarak, Allah'tan (cc) bağışlanma istenmesidir. Buna "Nasuh tövbesi" denir. (İslam Fıkıh Ansiklopedisi)

NASUH TÖVBESİ YAPANLAR ÖLÜNCEYE KADAR TÖVBESİBDE DURANLARDIR

İşte bunun hakkında farklı tarifler yapılmış olmakla birlikte şunu söyleyebiliriz: Nasuh, nush kökünden gelen bir mübalağa kipidir. Çok öğüt veren demektir. tövbe, çok öğüt verici olarak nitelendirilmiştir. Yani sahibine, günahı bırakmasını öğütleyen, onu günahtan kurtaran sadık bir tövbe ile tövbe ediniz, Allah`a dönünüz demektir. O halde Nasuh tövbesi; hemen günahı terk etmek, geçmişte olanlara pişman olmak, gelecekte günah işlememeye karar vermek ve üzerinde bulunan bir hak varsa onu sahibine ödemek demektir.

Nasuh tövbesi yapanlar, günahlarından tövbe edip ölünceye kadar tövbesinde duranlardır. Nasuh tövbe sahipleri geçmişte yaptıkları hatalara, işledikleri günahlara dönmeme hususunda gösterdikleri azimle bir daha o günahlara dönmeyi hatırdan bile geçirmezler.”

NASUH NE DEMEK?

Nasuh kelimesi de sözlükte “en halis, en safi ve en içten” anlamına gelir. Ayrıca bu kelime yırtığı, söküğü dikip kapayan, bozulanı ıslah eden ve hiçbir gedik bırakmayacak şekilde onaran manasını da içine almaktadır.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR