SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Kağıt reçete yasaklandı mı? Doktorlara kağıt reçete uyarısı

Sağlık Bakanlığı'ndan kağıt reçetelerle ilgili önemli bir uyarı geldi. Kağıt reçete yasaklandı mı? Sağlık Bakanlığı 31 ile 'kağıt reçete kullanımı' hakkında yazı gönderdi. Yazıda doktorların corona virüs bulaşma riski göz ününde bulundurarak kağıt reçete kullanılmasının asgari düzeye indirilmesi istendi. Haberi duyanlar da 'kağıt reçete saklandı mı' diye araştırmaya başladı. Bakanlık yazında yasaklamadan değil kağıt reçete kullanımın en alt sınıra indirilmesini talep etti.

Kağıt reçete yasaklandı mı? Doktorlara kağıt reçete uyarısı
2.4.2020 14:13:25

Sağlık Bakanlığı'ndan kağıt reçetelerle ilgili önemli bir uyarı geldi. Kağıt reçete yasaklandı mı? Sağlık Bakanlığı 31 ile "kağıt reçete kullanımı" hakkında yazı gönderdi. Yazıda doktorların corona virüs bulaşma riski göz ününde bulundurarak kağıt reçete kullanılmasının asgari düzeye indirilmesi istendi. Haberi duyanlar da "kağıt reçete saklandı mı" diye araştırmaya başladı. Bakanlık yazında yasaklamadan değil kağıt reçete kullanımın en alt sınıra indirilmesini talep etti. Koronavirüs kağıt üzerinde ne kadar yaşar?

Kağıt reçete yasaklandı mı? 

Yazıda şöyle denildi: "Bakanlığımız Bilim Kurulu'ndaki öğretim üyelerinden oluşan komisyon ile yapılan toplantı sonucunda alınan kararlar doğrultusunda kağıt reçete kaynaklı kontaminasyon riski göz önünde bulundurularak, bulaş riskinin önlenmesi amacıyla hastanelerde doktorlar tarafından kağıt reçetelerin asgari düzeyde kullanılması tavsiye edilmiştir."

Koronavirüs kağıt üzerinde ne kadar yaşar?

Uzmanlar, koronavirüsün kağıt ortamında 4-5 gün arasında aktif kaldığını konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu çerçevede herkesin kağıtla temas konusunda dikkatli olmasını öneriliyor.  Mümkün olduğunca elden ele dolaşan kâğıttan uzak durulması gerektiğinin altını çizen Bilkent Cyperpark firmalarından CBKSoft Genel Müdürü Salih Kanlı, “Birimden birime, masadan masaya, elden ele dolaşan kağıtlar birçok virüs ve bakterinin de taşınmasına ve yayılmasına yol açmakta. Evrak ile sıklıkla temas eden tüm ofis çalışanları, memurlar, arşivciler, satın almacılar, muhasebeciler, hukukçular, öğrenci işleri görevlileri doğal olarak daha yüksek risk altında” diye konuşuyor.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR