DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hangi illerde şehirler arası seyahat yasağı geldi mi? Ramazanda seyahat kısıtlaması gelecek mi?

Kademeli normalleşme ile birlikte korona virüs vakaları ülkemizde hızla artmaya başladı. Vaka sayısında günlük 50 bin sınırının da aşılmasıyla yeni tedbirlerin hayata geçirilmesi kaçınılmaz hale geldi. Vatandaşlar Ramazan ayında şehirler arası seyahat yasağı olup olmayacağını merak etmeye başladı. Peki hangi illerde şehirler arası seyahat yasağı gelebilir? Ramazanda şehirler arası seyahat yasağı geldi mi? Uzmanlar vakaların düşmesi için şehirler arası seyahat yasağının hayata geçirilmesi görüşünde. Salı günü yapılacak kabine toplantısı sonrası ülke genelinde alınacak yeni tedbirler açıklanacak.

12.04.2021 19:15:59

Kademeli normalleşme ile birlikte vaka sayılarında hızla artış yaşanmaya başlandı.Son açıklanan rakamlara göre uzun zamandır vaka sayıları 50 bin üzerinde seyrediyor. Yaz dönemine rahat girebilmek için yeni kısıtlama kararlarının açıklanması bekleniyor. Salı günü Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasakların olup olmadığını açıklayacak. Seyahat kısıtlamasının da gündemde olduğu belirtiliyor. Peki hangi illerde şehirler arası seyahat yasağı geldi mi? Ramazanda seyahat kısıtlaması gelecek mi?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda Kabine Toplatntısı'nda yeni kısıtlamaların olup olamaycağı netleşecek.  Koronavirüs salgının ilk dalgasında 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta şehirlerarası seyahat yasağı uygulanmıştı. Son gelişmelere göre şehirler arası seyahat yasağının tekrar gelebileceği tahmin ediliyor. Yeni kısıtlamalaru Cumhurbaşkanı Erdoğan salı günü açıklayacak. Açıklanan yeni yasakları hanerimize ekleyeceğiz.

Hangi illerde şehirler arası seyahat yasağı geldi mi?

Ramazan ayına kısıtlamalarla girilirken yeni kısıtlamaların gelmesi de an maselesi. Korona vaka sayıları 50 bin seviyesinin üstünde seyrediyor. Kabine Toplantısı'nda durum değerlendirmesi yapılacak ve yeni kısıtlamaların uygulanıp uygulanmayacağın karar verilecek. Koronavirüs risk haritasında 58 il çok yüksek riskli kategoriye çıktı. Özellikle kırmızı (çok yüksek riskli) kategorideki iller ile ilgili bir seyahat yasağı uygulanabilir. Şehirlerarası seyahat yasağına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Açıklama Kabine Toplantısı sonrası yapılacak. Sokağa çıkma yasağı olan illerde yasak günlerinde seyahat yasağı da devam edecek.  Kabine Toplantısı sonrası yasak gelmesi durumunda son detayları sizlerle paylaşacağız.

Ramazanda seyahat kısıtlaması gelecek mi?

Değerlendirmeler arasında kırmızı (çok yüsek riskli) illerde şehirler arası seyahat yasağı gelebilir. Uzmanlar şehirlerarası seyahat yasağı ile salgının bir nebze de olsa önüne geçilebileceğini düşünüyor.

Kırmızı (çok yüksek riskli) iller

Edirne, Kırklareli, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecek, Kütahya, Eskişehir, Düzce, Bolu, Antalya, Konya, Isparta, Karaman, Mersin, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Çorum, Sinop, Amasya, Tokat, Samsun, Sivas, Ordu, Malatya, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Elazığ, Erzincan, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Erzurum, Artvin, Ardahan, Iğdır, Zonguldak.

Uzmanlardan seyahat yasağı uyarısı

Bu konuda uzmanlar şöyle diyor: “Kırmızı bölgelerde ciddi karantina önlemlerinin alınması gerekiyor. İller arasındaki geçişin mutlaka sınırlandırılması gerekiyor. Örneğin Trabzon'dan kalkan bir kişi nasılsa düşük risk var diyerek başka bir bölgeye gitmemeli; gidecekse de ya HES kodu uygulamasıyla ya da başka bir kontrol mekanizması ile bunun yapılması gerekiyor.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş