SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "
Arakanlı Müslümanları öldüren Myanmarlı 7 asker 1 yıldan az hapis yattı

Arakanlı Müslümanları öldüren Myanmarlı 7 asker 1 yıldan az hapis yattı

Myanmar yönetiminin katliamlarına maruz kalan Rohingya Müslümanlarının yaşadığı Arakan'da Rohingyalı 10 Müslümanı öldürdükleri gerekçesiyle 10'ar yıl hapis cezası alan 7 askerin, bir yıldan kısa bir sürede serbest bırakıldığı açıklandı.

Arakanlı Müslümanları öldüren Myanmarlı 7 asker 1 yıldan az hapis yattı
27.5.2019 12:31:43

Ülkenin başkenti Naypyitaw'da görevli üst düzey bir yetkili ile Arakan Sittwe Hapishanesi Müdürü Win Naing, söz konusu mahkumların yaklaşık birkaç aydır cezaevinde olmadıklarını doğruladı. Euronews'ten Kerem Congar'ın haberine göre adının açıklanmasını istemeyen Myanmarlı bir yetkili "Askerlere verilen ceza ordu tarafından kaldırıldı" diye konuştu.

Yetkililer konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken askerlerin geçtiğimiz kasım ayında serbest bırakıldığı belirtiliyor.

SERBEST BIRAKILAN ASKERLERE "KONUŞMAYIN" UYARISI

Reuters haber ajansının ulaştığı serbest bırakılan 7 asker mahkumdan biri olan Zin Paing Soe, konuyla ilgili konuşmamaları yönünde talimat aldıklarını söyledi.

KATLİAMLARI HABER YAPAN GAZETECİLERDNE DAHA AZ HAPİS YATTILAR

Bu sonuçla Nisan 2018'de cezaevine gönderilen söz konusu askerler, Arakan Eyaleti'ndeki Inn Din Köyü'nde yaşanan katliamı haberleştiren ve 16 ay tutuklu kaldıktan sonra affedilen iki gazeteci Wa Lone ve Kyaw Soe Oo'dan daha az hapis yatmış oldu.

Aynı olayda toplu ölümlere sebebiyet veren bazı Budist köylülerinse hala cezaevinde tutulduğu ve affa uğramadığı kaydedildi.

Myanmar ordusunda görevli Yetkili General Min Aung Hlaing, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde yaptığı açıklamada, Inn Din Köyü'nde yaşanan katliamla ilgili olarak "Savaş suçu işleyenler 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suça karışan hiç kimseyi affetmeyeceğiz" diye konuşmuştu.

ASKERLERE CEZAEVİNDE BİRA ve SİGARA

Söz konusu askerlerle birlikte aynı cezaevinde kalan ve altı ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan siyasi bir mahkum olan Aung Than Wai, askerlere cezaevinde farklı muamele yapıldığını, bazı görevlilerin kendilerine sigara ve bira temin ettiğini söyledi.

Wai, askerlerin dışarıdan gelen ordu yetkilileri tarafından sürekli ziyaret edildiğini ve geçtiğimiz kasım ayında da askeri bir araç tarafından götürüldüğünü ifade etti.

SERBEST BIRAKILAN ASKERE TERFİ

Serbest bırakılan askerlerden Zin Paing Soe'nin, cezaevinden çıktığı ay yeni bir Facebook hesabı açtığı ve biyografisine orduda elit bir görev olan Savunma Hizmetleri Akademisi'ne atandığını yazdığı kaydedildi.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR