SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Yusuf Kaplan: Kemalizm’le hesaplaşmadan yol alamayız

Yusuf Kaplan: Kemalizm’le hesaplaşmadan yol alamayız

Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, 'Türkiye’de Kemalizm’i entelektüel düzlemde tartışmanın mümkün olmadığını' belirterek 'Kemalizm’le hesaplaşmadan yol alamayız' dedi.

Yusuf Kaplan: Kemalizm’le hesaplaşmadan yol alamayız
20.1.2020 11:45:11

Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, bugünkü köşesinde "Kemalizm'le yüzleşmeden ve hesaplaşmadan yol alamayız! Ama şimdi değil!" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

"YÜZLEŞECEĞİZ, HESAPLAŞACAĞIZ"

Türkiye'de Kemalizm'i entelektüel düzlemde tartışmanın mümkün olmadığı görüşünü dile getirirken "Kemalizm'le entelektüel olarak yüzleşeceğiz ve hesaplaşacağız. Yoksa önümüzü tıkayan duvarları göremez, yıkamaz ve ülkemizin önünü açacak, bölgemizi de ayağa kaldıracak uzun soluklu medeniyet yolculuğuna çıkamayız" dedi.

Kaplan, “Kemalizm'le yüzleşmeden ve hesaplaşmadan yol alamayız! Ama şimdi değil!” başlıklı köşe yazısında Kemalizm'le İslâm'ı karşı karşıya getirmenin aptallık olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı:

"Kemalizm, hem toplumu hizaya getirmek, İslâmî kimliğini ve iddialarını adım adım yok etmek için kullanılan bir sopa hem de ülkedeki güç ve çıkar odaklarının güçlerini ve çıkarlarını pekiştirmekte kullandıkları bir sömürü aracı işlevi görüyor."

"TOPLUM APTALLAŞTIRILIYOR"

"Toplum aptallaştırılıyor. Bu ülkenin enerjisini, gücünü, dinamizmini yok etmek isteyen şer şirret güçler ve şebek-e-leri, toplumda önce yapay kamplaşmalar oluşturarak, sonra da bu yapay kamplaşmaları gerçeğe dönüştürecek adımları adım adım hayata geçirerek hem bu toplumu birbirine düşürmeye hem de içerden durdurmaya ve çökertmeye çalışıyorlar!"

"Türkiye'nin dışardan büyük dış politika angajmanlarına girdiği, çepeçevre kuşatıldığı, içerde ise anlamsız bir kutuplaşmanın sürekli olarak kaşındığı bir ortamda Kemalizm'le entelektüel olarak yüzleşme ve hesaplaşmakta verimli sonuçlar elde edemeyiz."

"Kemalistlerin de bu toplumu birbirine kenetleyen İslâm konusunda, İslâmî kimlik ve değerlerimiz konusunda daha özenli, saygılı da davranmaları şart."

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR