DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

TZD'nin 66. kuruluş yıl dönümü ve ödül töreni

TZD'nin 66. kuruluş yıl dönümü ve ödül töreni

23.06.2015 16:11:58
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, hükümetleri dönemindeki tarım sektörünün başarısının öznesinin Türkiye'nin çiftçisi, üreticisi ve Bakanlığın çalışanları olduğunu belirterek, "Başarı onlarındır, sorumluluğu da benimdir. Ben bunun, bu projelerin, bu politika ve stratejinin hesabını tarih önünde Allah'ın izniyle veririm. Allah millete zeval vermesin" dedi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin (TZD) 66. Kuruluş Yıl dönümü ve Geleneksel Ödül Töreni Bakan Eker'in katılımı ile gerçekleştirildi.

Eker, törende yaptığı konuşmada, 66 yıldır politika ve hizmet üretmede TZD üyelerinin çok büyük katkılarının olduğunu belirterek, derneğin 16 ilde şube, 53 ilde de temsilciliği olan, asil üyesinin 10 bine ulaştığı muazzam bir kuruluş olduğunu söyledi.

Tarıma uzun vadeli perspektifte baktıklarının altını çizen Eker, 10 yıl içerisinde Türk tarım sektörünün kronik meselelerini çözme yönünde adımlar attıklarını kaydetti.

Eker, tarım ile ilgili sorunları meslek kuruluşlarıyla birlikte çözdüklerini, mevzuatları iş birliği içinde oluşturduklarını dile getirerek, destekleme politikalarını da kökten değiştirdiklerini anlattı.

-"Son bir hafta içerisinde 100 bin ton alım gerçekleştirdik"

Bakanlığı döneminde hububat, meyve, sebze ve hayvancılıkta Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığına dikkati çeken Eker, bu yıl da Türkiye'de buğday üretiminin 22,5 milyon tonu aşmasını beklediklerini kaydetti.

Eker, Türkiye'nin kendi ihtiyacı için buğday ithal etmediğini, bu anlamda kendine yettiğini, 19 milyon ton üretimden fazlasını da ihraç ettiğini ifade ederek, üretim fazlasını ihraç etmenin yanı sıra dahilde ihracat rejimi çerçevesinde ithalat ve ihracat yapıldığını söyledi.

Hububatın üretim rekoltesinin çok fazla olması nedeniyle fiyatların bir miktar etkilendiğini, bu sebeple üreticiyi koruma amacıyla geçen hafta müdahale alım fiyatlarını açıkladıklarını hatırlatan Eker, "Salı gününden itibaren alımlar yaptık. İlk bir hafta içerisinde 100 bin ton alım gerçekleştirdik" diye konuştu.

Bu sene tarımda önemli bir büyüme beklediklerinin altını çizen Eker, ilk çeyrek büyümesinin de genel büyümenin üzerinde geldiğini hatırlattı.

Eker, çiftçinin tarımda kullandığı kredi miktarının 10 yılda 43 kat arttığına dikkati çekerek, 2003-2014 döneminde 116 milyar lira tarıma kredi sağlandığını bildirdi.

Sübvansiyonlu kredi uygulamasını 2004 yılında başlattıklarını ifade eden Eker, 88 milyar sübvansiyonlu kredi kullandırıldığını söyledi.

Eker, kredi dönüş oranlarında ciddi bir artış olduğunu dile getirerek, bu oranın Ziraat Bankası'nda yüzde 99'a, Tarım Kredi'de de yüzde 97'ye yükseldiğini söyledi.

-"Başarı onların, sorumluluğu benim"

Bakan Eker, hükümetleri döneminde özel sektörün tarıma 63 milyar lira sabit sermaye yatırımı yaptığını, aynı dönemde tarım ve gıda sektörüne toplam 6,6 milyar dolar da doğrudan yabancı sermaye girişi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de tarım sektörünün kronik meselelerini temel problemlerini çözme konusunda Allah'ın izniyle alnımızın akıyla, projeleri hayata geçirmek suretiyle değerli mesafeler kat ettik. Hala kat edeceğimiz yol var. İnşallah bundan sonra kurulacak olan hükümette gelecek arkadaşlar da bu projeleri devam ettirirler, daha iyi noktalara taşırlar, temennimiz budur. Bunun sorumluluğu bana aittir, ben bunun hepsinin, bu sürenin bütün hesabını tarih önünde, millet önünde vermeye hazırım. Başarının öznesi Türkiye'nin çiftçisidir, üreticisidir, bakanlıktaki 60 bin civarındaki işçisi, memuru, çalışanıdır. Başarı onlarındır, sorumluluğu da benimdir. Ben bunun, bu projelerin, bu politika ve stratejinin hesabını tarih önünde Allah'ın izniyle veririm. Allah millete zeval vermesin."

- "Keşke 3 dönem kuralı olmasaydı"

TZD Başkanı İbrahim Yetkin de bu yıl hububatta yaklaşık 23 milyon ton civarında üretim beklendiğini bildirdi.

Herhangi bir tedirginliğe gerek olmadığının altını çizen Yetkin, diğer ürünlerde genel anlamda iyi verim beklediklerini söyledi.

Yetkin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile sağlıklı ilişkiler kurduklarını bunda da Bakan Eker'in katkısının olduğunu belirterek, "Keşke 3 dönem kuralı olmasaydı, ben üzüldüm" dedi.

- AA muhabiri Gönültaş'a ödül

Törende, AA muhabiri Bahattin Gönültaş, "Gıda fiyatlarında aracı etkisi" başlıklı haberi ile "Yazılı Basın" dalında ödül aldı. Gönültaş'a plaketini Bakan Eker verdi.

Diğer ödül alanlar da şöyle:

"Tarımsal finansman dalında, Akbank AŞ Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Denizbank AŞ Genel Müdürü Hakan Ateş, Finansbank AŞ Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, İşbank AŞ Genel Müdürü Adnan Bali, Şekerbank AŞ Genel Müdürü Halit Yıldız, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Yapı Kredi AŞ Genel Müdürü Faik Açıkalın, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen; "Tarımsal Sanayi" dalında Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Kasım Piral, "Tarımsal Kooperatifçilik" dalında Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü İrfan Güvendi, Tarımsal Araştırma ve Geliştirme dalında Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Yıldıray Gencer ve TİGEM Genel Müdürü Halis Bilden, "Hayvancılığı geliştirme" dalında Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Özden ödüle layık görüldü.

Meslekte 25 yılını dolduran dernek üyelerine de plaketleri takdim edildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Selami

Maalesef pek çok akp'li arkadaşımız da Sayın Abdullah Gül efendinin hain olduğunu savundu ve bizi de ikna etmeye çalıştılar. Allah kendilerine feraset versin...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan