Türkiye Grand Prix'sini Mercedes pilotu Lewis Hamilton kazandı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 14. ayağı olan Türkiye Grand Prix'sini Mercedes pilotu Lewis Hamilton kazandı. 7. kez dünya şampiyonluğuna uzanan Büyük Britanyalı pilot, Ferrari'nin eski efsanesi Michael Schumacher'in rekoruna ortak oldu.

15.11.2020 18:59:09

9 yıl aradan sonra tekrar İstanbul'a gelen Formula 1, Intercity İstanbul Park'ta saat 13.10 itibariyle start aldı. İkinci sırada Aston Martin Red Bull Racing takımından Max Verstappen start alırken, BWT Racing Point takımının Meksikalı pilotu Sergio Perez üçüncü sıradan mücadeleye başladı. Mercedes'in Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton ise 6. cepte kendine yer buldu.

Schumacher'in rekorunu egale etti

İstanbul'da 6. sıradan start alan Hamilton, hem yarışı kazandı hem de dünya şampiyonluğuna uzandı. Deneyimli pilot bu tarihi zaferle 7. kez dünyanın en iyisi oldu ve Ferrari'nin eski efsane pilotu Michael Schumacher'in rekorunu egale etti.

Hamilton daha önce 2008, 2014, 2015, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında mutlu sona ulaşmıştı. Britanyalı pilot, 2020 yılında da zirvede yer alarak üst üste dördüncü, toplamda ise yedinci şampiyonluğuna imza attı.

“Buz pateni pistinde sürüş yaptık” demişti

Hamilton, antrenmanlar esnasında İstanbul pistini beğenmeyerek eleştiride bulunmuştu. Büyük Britanyalı pilot, "Dürüst olmak gerekirse bugünümüz rezalet geçti. Bilmiyorum neden... Çünkü burası mükemmel bir pist ve zemini yeniden asfaltlarken milyonlar harcadılar, farkındayım burada uzun süre boyunca yarışmadık, ancak bu kadar çok para harcamak yerine belki de temizlemek yeterli olabilirdi. Şu anda pist, yeni asfalt dökülmüş olan Portimao'dan bile daha kötü bir durumdaydı" ifadelerini kullanmıştı.

Lewis Hamilton ayrıca, "Bizim açımızdan ise, lastikler iyi bir şekilde çalışmıyor ve bunu görebiliyorsunuz. Sanki bir buz pateni pistinde sürüş yaptık. Normalde bir turda İstanbul'dan aldığınız zevki şu an alamıyorsunuz ve bunun değiştiğini de düşünmüyorum" demişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)