DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkiye DMÖ İcra Konseyi'nde

Türkiye DMÖ İcra Konseyi'nde

04.06.2015 18:12:30
Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) İcra Konseyi üyeliğine seçildi.

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenmekte olan 17'nci Dünya Meteoroloji Kongresi sırasında gerçekleştirilen seçimlerde Güneş, Avrupa grubunda en yüksek oyu alarak DMÖ İcra Konseyi üyeliğine seçildi.

Böylece Türkiye, kurucu üyesi olduğu DMÖ'nün İcra Konseyi'nde ilk defa yer almaya hak kazandı.

Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı'nın da hazır bulunduğu oylamada Güneş, oy kullanan 146 ülkeden 116'sının desteğini aldı.

Büyükelçi Çarıkçı, yaptığı açıklamada, "Bu netice, hem Meteoroloji Genel Müdürlüğünün DMÖ bünyesindeki başarılı çalışmalarının takdir edildiğini hem de uluslararası camianın Türkiye'ye yönelik itimat ve teveccühünü göstermektedir" dedi.

1950 yılında kurulan ve halen 185 ülkenin üye olduğu DMÖ'nün yürütme organını teşkil eden İcra Konseyi 37 üyeden oluşuyor.

DMÖ Başkanı'nın başkanlığında yılda en az bir kez toplanan ve dört yıllığına seçilen İcra Konseyi, örgütün uzun vadeli programının uygulanması ile dönemsel bütçenin yönetilmesi sorumluluğunu üstlenirken, tüm DMÖ programlarının eş güdümünü de yerine getiriyor.

Yeni İcra Konseyi'nin ilk toplantısı 15-17 Haziran 2015'te Cenevre'de gerçekleştirilecek. 1962 yılında doğan İsmail Güneş, 2011 yılından beri Meteoroloji Genel Müdürlüğü görevini yürütüyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş