DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkiye'den Musul alarmı!

Türkiye, Musul Operasyonu'nun başlamasıyla birlikte Irak'ta güvenlik önlemlerini arttırdı...

18.10.2016 03:30:42

Musul operasyonunun başlamasıyla birlikte Irak sınırında güvenlik önlemlerinin artırıldığı, özellikle Silopi'ye çok sayıda tank ve zırhlı araç sevki yapıldığı belirtildi.

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Musul operasyonuyla ilgili gelişmeleri 24 saat aralıksız yakından izlediği, olası bir göç ihtimaline karşı da Irak sınırında gereken önlemlerin alındığı bildirildi.

500-600 kadar Türk askerinin olduğu, Fırtına obüsleri, Stinger uçaksavar füzeleri, tank ve diğer zırhlı araçların bulunduğu Başika Üssü'nde de en üst düzey alarm durumunun devam ettiği vurgulandı.

Askeri kaynaklar, Musul operasyonunun başlamasından sonra hava taarruzları için İncirlik dahil hiçbir Türk üssünün kullanılmasına ilişkin talep gelmediğini, Türk hava unsurlarının operasyona destek vermediğini ve Başika'dan da destek için top veya diğer tür atışların yapılmadığını söylediler.

'500 TÜRKMEN HAZIR'

Türk yetkililer, Başika'da Türk askerinin eğittiği, 'Ninova Bekçileri'nden (Haşdi Vatani) yaklaşık 2 bin kişilik bir gücün Musul operasyonuna katıldığını belirtti.

Irak Türkmen Cephesi lideri Erşad Salihi, Bağdat yönetiminin dışlamasına rağmen Türkmenlerin 500 kişilik bir gücünün operasyona destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş