Türkiye’den, AB’ye ‘Doğu Akdeniz’ yanıtı

Dışişleri Bakanlığından 'Türkiye, meşru hak ve çıkarlarını korumakta kararlıdır. AB'nin çağrısı Doğu Akdeniz'de tek taraflı ve kışkırtıcı adım atanlara olmalıdır. Türkiye, diyalog ve müzakereden yanadır' açıklaması yapıldı.

15.08.2020 14:14:59

Dışişleri Bakanlığından "Türkiye, meşru hak ve çıkarlarını korumakta kararlıdır. AB'nin çağrısı Doğu Akdeniz'de tek taraflı ve kışkırtıcı adım atanlara olmalıdır. Türkiye, diyalog ve müzakereden yanadır" açıklaması yapıldı.

Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan yazılı açıklama ile Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi toplantısı sonrası yapılan açıklamalara cevap verildi.

Türkiye'nin diyalog ve müzakereden yana olduğu bununla birlikte haklarını korumada da kararlı olduğunun altı bir kez daha çizildi.

Açıklamada, "Türkiye meşru hak ve çıkarlarını korumakta kararlıdır. AB'nin çağrısı Türkiye'ye değil, Doğu Akdeniz'de tek taraflı ve kışkırtıcı adım atanlara ve Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarına saygı göstermeyenlere yönelik olmalıdır" denildi. 

Ekran Resmi 2020-08-15 14.12.15

YORUMLAR (0)