DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türk askerine ateşe karşı vur emri

Suriye'deki gerilim nedeniyle binlerce Suriyeli Türkiye sınırına dayanırken bölgedeki Türk askerine ateş açılması karşılığında vur emri verildi.

15.06.2015 09:31:12

Suriyeliler Türkiye'ye geçiş izni istedi. Ankara akşam "Sınırı açın" talimatı verdi ama bu kez IŞİD militanları engelledi. Suriyeliler mayınlı bölgeye yönelince askeri güvenlik koridoru oluşturup geçişi sağlarken telleri aşarak Akçakale'ye girenler de oldu. Bölgedeki TSK birliklerine Türkiye'ye açılacak her türlü ateşe misillemede bulunulması emri verildi.

ATEŞE KARŞI VUR EMRİ

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, sınırda konuşlu tüm askeri personele karşı taraftan Türkiye'yi hedef alan her türlü ateş açılması durumunda anında misliyle yanıtlanması için bir üstten emir beklemeden “vur emri” verildi. Yetkililer bu emrin, IŞİD ve YPG güçleri dahil Suriye'de her kesime karşı geçerli olduğunu söylediler. Aynı kaynaklar dün sabah saatlerinde sınırın Türkiye tarafında askerin biriken kalabalığı uyarmak için havaya ateş açtığı haberlerinin doğru olmadığını belirterek, “IŞİD güçleri sınırdaki halkı evlerine geri dönmesi için havaya ateş açmış. Türkiye tarafına düşen bir şey yok. Olduğu takdirde anında yanıt verilir” dedi. Askeri kaynaklar sınır birliklerinin sınırda bekleyen çoğu Arap ve Türkmen kökenli Suriyelileri Türkiye'ye alma yetkisinin bulunmadığını ifade ederek, bu yetkinin valiliklerde olduğunu söylediler.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmet Cemil Kawa

Almanya bu çirkin oyununa gün gelecek bu millet kat kat karşılığıyla cevap verecek.Aramızdan devşirdiğiniz bu insanlar bir gün gerçeği görecek .Türk kardeşlerimizle aramıza serptiğiniz fitne tohumları meyvesini vermeden kuruyacak.Oyunlarınız sadece verdiğiniz silahlarla değil bu iki kardeş milletin tarihinin ezelden beri bir olduğu gerçeğini unutturmanız.Ben Diyarbakırlı iken nasıl oluyor da Afkanistanda ki Hazar ve Gılzay Türkleriyle Kürtçe anlaşabiliyorum.Bizler Ak hunların Harzemlerin,Gazneliler'in,Gurlular'ın ve Selçuklular'ın bölgeye gelen bakiyesiyiz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş