DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türel'in basın toplantısına seçim kurulu engeli

Türel'in basın toplantısına seçim kurulu engeli

7 Yıl Önce
2015-06-04 13:36:24
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in, Doğu Garajı Nekropol Alanı Projesi için yapılacak basın toplantısına, seçim yasakları gereğince izin verilmedi.

Başkan Türel, Nekropol Alanı Projesi'nin yürütüldüğü Doğu Garajı alanında incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından daha önceden basın toplantısı yapılacağı açıklanan alana gelen Türel, Muratpaşa Seçim Kurulunun, seçim yasakları kapsamında bu toplantının yapılmasına izin vermediğini söyledi. Türel, basın mensuplarını AK Parti Muratpaşa Teşkilatına davet etti.

Başkan Türel, teşkilatta yaptığı konuşmada, CHP ve MHP il teşkilatlarının, düzenleyeceği basın toplantısının, seçim yasaklarına aykırı olduğu gerekçesiyle İlçe Seçim Kuruluna başvurduğunu anlattı. İlçe Seçim Kurulu'nun da başvuru üzerine toplantı yapmalarına izin vermediğini belirten Türel, CHP ve MHP'nin yaptığı itirazı, "Demokrasi adına büyük bir ayıp" diye nitelendirdi.

Teknik bilgilendirme toplantısından, CHP ve MHP'nin bu kadar korkmasının nedenini anlayamadığını dile getiren Türel, "Menderes'in söylediklerinden kimse korkmasın. Bu ülkede demokrasi uğruna bir Menderes şehit olmuştur, bin Menderes de şehit olur, bundan kimse çekinmesin" dedi.

"Hayatları boyunca postal ve süngü gölgesinde siyaset yapanlar, bugün görüyoruz ki hala aynı alışkanlıklarını sürdürüyorlar" diyen Türel, kendilerinin ise hayatları boyunca kanunlara uygun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.

- "Susmadık, susmayacağız"

Seçim Kanunu'nun, son 10 günü içeren faaliyetler konusundaki düzenlemelerinin, sadece açılış ve törenleri kapsadığına işaret eden Türel, Doğu Garajı'nda açılış ya da tören yapmayacaklarını, basın mensuplarıyla kahvaltılı bir sohbet düzenleyeceklerini belirtti.

Sadece teknik bilgiler içeren bir basın toplantısı yapmayı planladıklarını anlatan Türel, şöyle konuştu:

"Eğer yaptıklarımız içerisinde suç teşkil edecek bir husus varsa cumhuriyet savcılıkları bunun içindir. Giderler, savcılıklara suç duyurusunda bulunurlar, biz bir kusur işlemişsek elbette onun da cezasını öderiz. Bundan da korkmayız, bundan da çekinmeyiz. Şunu açık ve net söyleyeyim, bizi susturamazlar, susmadık, susmayacağız."

- "Bizi korkutamazlar"

Başkan Türel, kanunlara karşı duyarlı olduklarını, konser ve kültürel etkinlikler için bile seçim kuruluna müracaat ederek, izin talep ettiklerini kaydetti.

Bir basın toplantısının engellenmesiyle hayatında ilk kez karşılaştığını ifade eden Türel, "Biz Antalyamız için, ülkemiz için, milletimiz için kefenimizi giyip yola çıktık, bizi korkutamazlar, bizi susturamazlar, onlar istedikleri kadar çabalasınlar" dedi.

Muhalefetin "iftira ve yalan üzerinden siyaset yaptığını" öne süren Türel, kendilerinin ise projelerle halkın karşısına çıktıklarını savundu. Büyükşehir Belediyesince yapılan hizmetlerin insan odaklı olmadığı yönünde açıklamalar olduğuna değinen Türel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Menderes Türel'in açtığı kavşaklar insanlar için değilmiş, bu hizmetler insan odaklı değilmiş arkadaşlar. Yazıklar olsun size. Bu milleti insan yerine koymayanlara 7 Haziran'da Antalyalılar en güzel cevabı sandıkta verecektir. Memleketimize hizmet etmek için yola çıktık. Arkadan dolanarak, yanlış, belaltı taktiklerle siyaset geliştirmeye çalışanlar, boyunun ölçüsünü sandıkta alır. Ben buna inanıyorum, Antalyalılar bugün Menderes Türel'e yapılan bu siyasi suikastin hesabını sandıkta 7 Haziran'da soracaktır."

- "Seçim sürecini kirletmesinler"

Seçime sayılı gün kala "iftira senaryolarıyla" daha sık karşılaşılacağını da belirten Türel, "Elbette İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu nezdinde itirazlarımızı yapacağız ve hukuki haklılığımızı sonuna kadar arayacağız" dedi.

Kanunlara, hukuka riayet ettiklerinin altını çizen Türel, "Böylesine kirli ittifaklarla böylesine kirli bir takım oyunlarla bu seçim sürecini kirletmesinler" diye konuştu.

Basın toplantısını engellemeye çalışan partilerin, Türkiye'de basın özgürlüğünden bahsettiklerini de vurgulayan Türel, şunları söyledi:

"Siz bir basın toplantısını bile engelleme cüretini gösteriyorsanız, sakın CHP ve MHP olarak basın özgürlüğünün adını ağzınıza almayın. Bugün maalesef Türkiye'de CHP ve MHP basın özgürlüğü adına, demokrasi adına büyük bir ayıp işlemiştir. Bu ayıbın hesabı 7 Haziran'da sandıkta görülecektir."

Bugüne kadar kanuna karşı herhangi bir iş yapmadıklarını belirten Türel, kararın hukuksuz olduğunu savundu. Karara yönelik gerekli itirazları yapacaklarını, kabul edildiği takdirde basın toplantısını düzenleyeceklerini belirten Türel, "Ayıbın büyüğü CHP'nin ve MHP'nin, bu yarışta birlikte mücadele ettiği rakiplerini susturma gayretidir" diye konuştu.

Başkan Türel, toplantıyı yapmaları halinde güvenlik güçlerinin müdahale edeceğinin bilgisinin kendisine verildiğini de aktardı.

Öte yandan, Zaman Gazetesi muhabiri, akreditasyonu olmadığı gerekçesiyle toplantıya alınmadı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş