Putin’den yabancı işçi daveti

Rusya Devlet Başkanı Putin, koronavirüs ve petrol fiyatlarındaki düşüşten darbe yiyen ülke ekonomisini ayağa kaldırmanın göçmen işçilerin desteğiyle olabileceğini söyledi. Putin, ülkesinin daha fazla yabancı işçi gelmesine ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

2020-07-04 13:32:29

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkeye daha fazla yabancı iş gücü gelmesi için çağrı yaptı.

Rus lider Putin, koronavirüs ve petrol fiyatlarındaki düşüşten darbe yiyen Rusya ekonomisini ayağa kaldırmanın göçmen işçilerin desteğiyle olabileceğini söyledi. Rus lider, ülkesinin daha fazla yabancı işçi gelmesine ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Putin'e göre Rusya'da yakında iş gücü açığı yaşanacak ve bu ekonomik büyümeyi ciddi tehdit edecek boyuta varacak. “Rusya yeni vatandaş girişine ihtiyaç duyuyor. Elbette konu bizim, Rusça  ve Rus kültürünü bilen yurttaşlar. Bu kategoride insanların gelişiyle iki üç kat daha fazla ilgileniyoruz” dedi.

Rus lider diğer yandan ülke içinde iş gücü pazarının şartlarının dikkate alınmasını istedi ve “Göçmen işçi akını, Rusya vatandaşlarının haklarına zarar vermemeli” diye konuştu.

Putin daha önce, nüfusu azalan Rusya'da bu sorunu çözmenin yolunun göçmenler olduğunu vurgulamıştı. Putin dil ve kültürü bildikleri için Ukrayna ve Belarus'tan gelecek göçmenlerin tercih edileceğini söylemişti. Putin Orta Asya'dan gelen göçmenlerin durumunun daha zor olduğunu, o ülkelerde Rusça okullar ve üniversite bölümleri açılmasının önemli olduğunu belirtmişti.

Putin bu açıklamayı yaparken, Mayıs başında göçmen işçilerin durumu, şu haberler gündeme gelmişti:

Rusya'da şu an 12 milyona yakın yabancının bulunduğu bildiriliyor. Bu nüfusun yüzde 8'ine denk geliyor. Anketler Rusya'da halkın yarıya yakınının göçmen işçilere karşı olduğunu gösteriyor.

YORUMLAR (0)