SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO

Paşabahçe'den 'Sefer alınlık' sunumu

Paşabahçe Mağazaları, “Tarih-Kültür-Cam” Koleksiyonları’na “Kayıp Hazineler” Koleksiyonu ile devam ediyor.

Paşabahçe'den 'Sefer alınlık' sunumu
11.3.2020 12:03:13

Paşabahçe Mağazaları, “Tarih-Kültür-Cam” koleksiyonlarının en yenisi olan “Kayıp Hazineler” Koleksiyonu ile Anadolu'nun tarih boyunca ev sahipliği yaptığı uygarlıkların kültür bileşiminden oluşan zengin mirasını ürünlerine yansıtıyor. Koleksiyonda tarih boyunca savaşlarda atların başlarının korunması için, alın ve burun bölgesini kaplayan ‘Sefer Alınlık' objesi dikkat çekiyor. 

Anadolu topraklarında binlerce yıldır var olmuş sayısız uygarlığın kültürel ve sanatsal birikimini cam ve ustalıkla birleştirip yeniden yorumlayarak gelecek nesillere miras bırakmak için çalışmalarını sürdüren Paşabahçe Mağazaları, “Tarih-Kültür-Cam” Koleksiyonları'na “Kayıp Hazineler” Koleksiyonu ile devam ediyor. 

Tarih boyunca savaşlarda atların başlarının korunması için, alın ve burun bölgesini kaplayan alınlıklardan esinlenerek tasarlanan ‘Sefer Alınlık' objesinin üzerindeki desenler, Los Angeles Sanat Müzesi'nde sergilenen 16. yüzyıl Osmanlı tombak at alınlığından ve Rusya Hermitage Müzesi'ndeki at alınlığının hatai ve floral bezemelerinden esinlenerek yapıldı. ‘Sefer Alınlık' üzerindeki rölyef desenlerin tümü, 24 ayar altın, varak ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlandı.

Alınlıklar, savaşların yanı sıra devlet törenlerinde ve askeri merasimlerde atlarda ihtişam arttırıcı bir unsur olarak da kullanıldı. Avrupa müzelerinde, kuşatma ve savaşlardan ele geçirilen çok sayıda Anadolu kökenli askeri araç gereç bulunmaktadır. Kayıp Hazineler koleksiyonunda yer alan Sefer Alınlık ile diğer koleksiyon ürünlerini Paşabahçe Mağazaları'ndan ya da www.pasabahcemagazalari.com adresinden inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR