DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Partilerin TRT'deki propaganda süreleri belli oldu

AK Parti'nin 10'ar dakikalık 3, CHP, MHP ve HDP'nin 10'ar dakikalık 2'şer konuşma hakkı olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan da dilerse 10'ar dakikalık 2 konuşma hakkı verilecek.

5 Yıl Önce
2017-02-06 10:16:05

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre hükümete 30 dakika, Cumhurbaşkanı'na 20 dakika, diğer 3 partiye 20'şer dakika propaganda hakkı tanınmış olacak.

CHP TEPKİLİ

YSK'daki CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, "Kanun gereği Cumhurbaşkanı siyasi aktör olarak propaganda süresince bir siyasi parti gibi davranacak. Hem AK Parti Genel Başkanı Başbakan hem de Cumhurbaşkanı üstelik devlet imkânlarıyla propaganda yapacaklar. Halk oylamasına ilişkin bu düzenlemenin değiştirilmesi gerekmektir. Çünkü şu andaki mevzuata göre Cumhurbaşkanı tarafsız olmak zorundadır. Şu andaki mevzuta göre bir siyasi parti lehine hareket ettiği anda adil ve eşit koşulda bir seçimden söz edilmesi mümkün değildir" dedi.

SEÇİM ve REFERANDUM FARKI

YSK seçime katılma yeterliliği bulunan parti sayısını 9 olarak belirlemişti. Ancak referandumda seçime girme hakkı olan 9 parti değil, TBMM'de grubu olan 4 parti radyo ve televizyonda konuşabiliyor.

SONRAKİ SÜREÇ

YSK'nın konuşma hakkı bulunan partilere ilişkin kararının ardından bu partilerin propaganda taleplerini YSK'nın belirlediği tarihe kadar bildirmeleri gerekecek.

Partilerin yayın zaman ve sıraları YSK'da kura sonucu belirlenecek.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş