DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Obama'ya seslendi: Hadi beni devirin

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD’yi hedef alarak yaptığı konuşmada, 'Hadi beni devirin' ifadesini kullandı.

07.10.2016 20:20:09

Inquirer'da yer alan habere göre, Devlet Başkanı Duterte, başkanlık koltuğunda 100. gününün sonunda yaptığı konuşmada, ABD yönetimine "Hadi beni devirin" diyerek meydan okudu.

Duterte, “Bize paspas muamelesi yapamazsınız. Aksi halde buna pişman olursunuz.” diyerek ABD yönetiminin kendisine yönelik eleştirilerine karşılık vermeyi sürdürdü. Konuşmasında “Söylediklerinize dikkat edin. Aksi halde Filipinler'i kaybedersiniz.” ifadesini kullanan Duterte, ABD'nin Filipinler'in uyuşturucu çeteleri ve kullanıcılarına karşı uyguladığı politikayı eleştirmesi yerine BM'deki büyükelçisi vasıtasıyla soruşturma açmasını tavsiye etti.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatına (CIA) yönelik açıklamalarda da bulunan Duterte, “Beni CIA vasıtasıyla devirmek mi istiyorsunuz? Cesaretiniz varsa deneyin. Şerefimi, yaşamımı ve başkanlığımı hiçe saymış biriyim. Başıma ne gelirse gelsin kaderden başka bir şey değildir. Eğer devrileceksem, bu da başkanlığımın bir parçasıdır." şeklinde konuştu.

Duterte, “Sizin için kendimizi feda ettik. Vatanımızı ele geçirdiniz. Halen buradasınız. Sizin varlığınız nedeniyle 2. Dünya Savaşı'nda çok acılar çektik. Burada olmasaydınız, ülkemiz böylesine büyük bir yıkım yaşamazdı. Sizin yüzünüzden 200 bin Filipinli hayatından oldu.” dedi.

Devlet başkanlığı koltuğuna 30 Haziran'da oturan Duterte'nin özellikle uyuşturucu çeteleri ve kullanıcılarına yönelik uygulamaları ülke içinden ve dünyadan yoğun eleştiri alıyor.

Duterte'nin iktidara geldiği günden bu yana 3 binden fazla şüpheli, güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD, Duterte'ye söz konusu ölümleri durdurması ve uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uyması çağrısında bulunmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ekoltürk

Bu duterde en güzel ve dogru olan yolu secmis,fetoculara neden hashasi diyor reyis,cünkü uyusturulmus kölelestirilmis beyinler,ordan cikma sanslari ancak piskoloklarla olabilir,uyusturucu ise hem akli hemde vucudu uyusturuyor,yani uyusturulmus insan,demekki abefe filipinlerin yeralti,yerüstü degerlerini sömürüyor,Ruslar isgalettikleri ülkelerin insanina votkayi,abd de uyusturucuyu bela eder,düsünemesinler diye,bunlarin esiri ve geri dönüsümü olmayan bu suc makinalarini öldürmek,te bir yoldur,uyusturucu satanlar zaten katildir,cezalarida ayni olmali

cengiz

Allah yardincin olsun duerto SEN bir kahramansin

Kulak kuscu

İşte başkan. İşte lider. Helal sana koçum duterte.

Serhat

Tayyip baba gibi düşünen cesur biri daha

Görüş Bildir Bizimle Paylaş