DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Nijerya'nın yeni Devlet Başkanı Buhari görevine başladı

Nijerya'nın yeni Devlet Başkanı Buhari görevine başladı

29.05.2015 14:50:25
Nijerya'da mart ayında yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan Muhammed Buhari, başkent Abuja'da düzenlenen törenle yemin ederek görevine resmen başladı.

Ülkenin demokratik yollarla seçilmiş altıncı lideri olan Buhari, Abuja'daki Kartal Meydanı'nda düzenlenen törende Kur'an'a el basarak ettiği yeminde, "Ben Muhammed Buhari, Nijerya anayasasını savunacağıma ve koruyacağıma yemin ediyorum. Allah bana yardım etsin" dedi.

Buhari'nin yemini sırasında görevi sona eren Devlet Başkanı Goodluck Jonathan yanında durdu. Buhari'nin yemin etmesinden sonra askeri geçit töreni düzenlendi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma dahil çok sayıda dünya lideri ve hükümet yetkilisiyle Türkiye, İngiltere, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin temsilcilerinin katıldığı yemin töreni, Nijerya'da ilk kez sivil bir devlet başkanının bir diğer sivil lidere görevi devretmesi nedeniyle tarihi önem taşıyor.

Nijerya'da 28 Mart'ta yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan asker kökenli Buhari, ülkenin 177 milyonluk nüfusunun yarısını oluşturan Müslüman toplumundan geliyor. Buhari, Aralık 1983'te sivil yönetimi devirip iktidara gelmiş, Ağustos 1985'te kendi genelkurmay başkanının yaptığı askeri darbeyle görevden uzaklaştırılmıştı.

2003'ten sonra üç devlet başkanı seçiminde de yarışan ancak hiçbirini kazanamayan Buhari, 2011'deki yenilgisinin ardından ağlayarak bir daha aday olmayacağını ilan etmiş, partisinin ısrarı üzerine tekrar adaylığını açıklamıştı. Geçen yıl dört muhalefet partisi tarafından kurulan APC'nin aday gösterdiği Buhari, özellikle ülkenin kuzeyindeki yoksul halk arasında popüler bir lider.

Muhammed Buhari, devlet başkanı seçilmesinden sonra yaptığı konuşmada, Boko Haram terör örgütüne karşı mücadele sözü vermiş ve "Boko Haram çok yakında Nijerya halkının ortak iradesinin ne kadar güçlü olduğunu anlayacak. Halkımızı, terörden kurtaracak ve Boko Haram şiddetinden etkilenen bölgelerde barışı yeniden sağlayacağız. Terörü yok edene kadar çabalarımız devam edecek" demişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş