DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9812 ₺

EURO

16,9318 ₺

ALTIN

948,77 ₺

BİST

2.386,65 ₺

Nazlı Ilıcak Yargıtay’a, Bülent Arınç'ın sözleriyle savunma yaptı

15 Temmuz darbe girişimini önceden bildiği suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteci Nazlı Ilıcak, yaptığı temyiz başvurusunda kendini Bülent Arınç'ın sözleriyle savundu.

4 Yıl Önce
2018-10-31 11:06:56

Darbe girişiminin ardından tutuklanan ve müebbet hapse mahkum edilen gazeteci Nazlı Ilıcak, Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulundu.

Sözcü'den Asuman Aranca'ınn haberine göre, temyiz dilekçesinde, Ilıcak'ın 15 Temmuz öncesinde yazdığı darbe karşıtı yazılara da yer verilerek, adil bir yargılama yapılmadığı öne sürüldü.

Dilekçede Ilıcak'ın cebir ve şiddet unsuru içeren bir faaliyetinin bulunmadığı belirtilerek, "Hakkındaki deliller gazetecilik faaliyetinden ibarettir. Basın Kanunu'na göre bile suç oluşturmamaktadır" denildi ve şu görüşlere yer verildi:

"Darbe suçunu işlemek için, örgüt üyesi olmak gerekir, buna karşın davanın iddianamesinde Ilıcak'ın örgüt üyesi olmadığı açıkça belirtilmiştir. Yargıtay'ın örgüt üyeliği için koyduğu kıstasların hiçbiri Ilıcak'a uymadığı gibi, Zekeriya Öz ile yaptığı röportaj sırasında da Öz, o tarihte terör örgütü üyesi olarak bilinmemektedir. Serbest dolaşmakta ve Ali Ağaoğlu'nun Dubai seyahatini finanse ettiği iddiasıyla açıkta bulunmaktadır. Zekeriya Öz röportajı bir gazetecilik faaliyetidir. Çekilen fotoğraf da, röportajı değişik bir pozla süsleme amacını taşımaktadır."

Temyiz dilekçesinde, Ilıcak'ın attığı bazı tweetler nedeniyle de darbe suçlamasıyla karşı karşıya kaldığı anımsatıldı. 15 Temmuz öncesinde Gülen cemaatinin bir terör örgütü olduğunun 'genel kabul' olmadığı savunulan dilekçede, Bülent Arınç'ın "Cemaate terör örgütü diyorlardı da inanmıyordum. 15 Temmuz sonrası anladım" sözlerine de yer verilerek, Ilıcak'ın "Cemaatin kriminal yüzünü, birçok kimse gibi 15 Temmuz sonrası gördüğü" savunuldu.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş