DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Musul Operasyonuna doğru Hazer Peşmerge Üssü

IŞİD’le cephe hattında bulunan Musul merkeze 17 km mesafedeki Hazer Peşmerge Üssü’nde, Musul operasyonu öncesi son hazırlıklar yapılıyor...

13.10.2016 13:41:07

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Peşimerge güçleri Türkiye'nin Irak ve ABD ile gerilimini artıran Musul Operasyonu'nun önemli parçalarından biri. Operasyon sırasında Musul merkeze girmeyecek olan Peşmerge kendi stratejileri doğrultusunda operasyona hazırlanıyor.

Al Jazeera'den Güray Ervin, Ece Göksedef operasyon için kritik önemde olan Hazer Peşmerge Üssü'nü haberleştirdi.

İşte o haber:

Üs, Haziran 2014'te IŞİD Musul'u ele geçirdikten sonra, köyleri sırayla ele geçirip Erbil'e doğru ilerlemesi üzerine kuruldu. İlk aşamada hedef, Erbil'i IŞİD'den korumaktı. Kamp, Erbil'e 40 kilometre mesafede. IŞİD ile cephe hattında kurulan bu üsten yola çıkan Peşmerge, Mart 2015'te cephe hattındaki köyleri IŞİD'in elinden aldı ve üssü genişletti.

Bağdat ile Erbil arasında varılan son anlaşmaya göre Peşmerge şehir merkezine girmeyecek ancak şehir çevresinde ele geçirdiği bölgelerde kalıcı olacak.

HAZER PEŞMERGE ÜSSÜ

Üssün ilk kurulduğu alandaki karargâhtan şimdiki cephe hattına gitmek için yeni bir yol inşa edildi. Yaklaşık yarım saat süren bu yol boyunca IŞİD'in boşalttığı, ardından ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bombaladığı, yıkılmış köyler var. Her köyde bir Peşmerge nöbet tutuyor.

Üssün son noktası ise bir tepeye konuşlu. Bu tepenin aşağısında, yaklaşık bir kilometre mesafedeki köyler hâlâ IŞİD'in kontrolünde. Zaman zaman Hazer Üssü'ne roketle ve keskin nişancılarla saldırsalar da son zamanlarda saldırıların sıklığı azaldı. Üsteki Peşmerge'ye göre sebebi, IŞİD'in Musul içlerine doğru yığınak yapması ve operasyonun sert geçeceği iç bölgelerde üslenmesi…

HRİSTİYAN KÖYLER BOŞALTILDI

Tepenin aşağısındaki Şakuliya, Bartilla ve Başika bölgelerinde yaşayanlar olsa da, bunların aralarındaki küçük Hristiyan köyleri IŞİD sonrası tamamen boşaltılmış durumda. Kaçmayı başaramayanlar ise IŞİD tarafından öldürüldü.

HAZER KRİTİK! PEŞMERGE BURADAN ÇIKACAK

Yaklaşık 10 bin kişilik gücün yer aldığı Hazer Üssü, Musul operasyonu açısından kritik üslerden biri. Çünkü Peşmerge, Musul'un doğusuna ilerlemek ve Irak ordusunun şehre girmesini sağlamak için buradan yola çıkacak. İlk hedef Şakuliya, Bartilla ve Başika bölgeleri.

PEŞMERGE, BAŞİKA İLE İLETİŞİM HALİNDE

IŞİD'in kontrolündeki Başika ilçesinin bitiminde tepeler göze çarpıyor. Bu tepelerin ardında Türkiye'nin Sünni Musullu savaşçılardan oluşan üç bin kişilik Haşdi Vatani grubunu eğittiği Başika kampı var. Peşmerge, Irak ordusuyla hareket edecek olan Haşdi Vatani komutanlarıyla da işbirliği halinde.

AMERİKAN ASKERLERİ HAZER'DE

Musul operasyonu yaklaşırken Amerikan askeri uzmanları da bölgede varlığını artırıyor. Bu uzmanların bir kısmı Hazer Üssü'nde göreve başladı. Üssün içinde “ABD ordusu” armalı askerleri ve araçları görmek mümkün. Ancak görüntü almaya ve onların görev yaptığı bölgelere girişe izin verilmiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş