SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Merkel’in fırçası AB Komiseri'ni geri adım attırdı; Türkiye’ye kesinti yok

Merkel’in fırçası AB Komiseri'ni geri adım attırdı; Türkiye’ye kesinti yok

Avrupa Birliği'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, 'Türkiye'ye yapılacak yardımın kısılması kararıyla ilgili Avrupa Parlamentosu'na yazdığı mektubun ortaya çıkmasından sonra, Almanya Başbakanı Merkel’den gelen sert tepkiler üzerine geri adım attı.

Merkel’in fırçası AB Komiseri'ni geri adım attırdı; Türkiye’ye kesinti yok
19.1.2020 15:44:01

Avrupa Birliği'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, 'Türkiye'ye yapılacak yardımın kısılması kararıyla ilgili Avrupa Parlamentosu'na yazdığı mektubun ortaya çıkmasından sonra, Almanya Başbakanı Merkel'den gelen sert tepkiler üzerine geri adım attı.

Josep Borrell, Türkiye'ye yapılacak katılım öncesi yardımı yüzde 75 kısma kararı aldığına dair bir mektubun varlığını reddetti.

Yunan gazeteleri Borell'in, Ankara'dan özür dilediği, “Tek bir Avroyu bile kesmeyiz” dediğini aktardı.

Yunan basının haberine göre; Almanya Başbakanı Merkel, daha önce de söylediği gibi Berlin Zirvesi'ne başlamadan önce AB'nin yardımları konusunda kesinti yapılmayacağı konusunda Erdoğan'a söz verdiği belirtildi.

Türkiye'ye yapılan AB yardımların kesintiye gidileceği ile ilgili mektup ve haberlerin, tamamen yanlış bilgilendirilmeden kaynaklandığı ileri sürüldü.

Yunan basının haberlerinde, Türkiye'ye fon indirimi 2017'de başladığı, en son karar da, Dışişleri Konsei tarafından geçin yıl 15 Ekim'de alındığı ve Komisyon'un 2020 yılına kadar Türkiye'ye katılım öncesi yardımı azaltma önerisini onayladığı belirtildi.

AB'nin kararında, hali hazırda açıklanmış olan geçen yıldaki kararlar dışında yeni veya yakın zamanda alınmış bir karar olmadığı açıklandı.

Avrupa Birliği'nin (AB), Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları ve Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye yapılacak katılım öncesi yardımı yüzde 75 kısma kararı alması, Almanya Başbakanı Merkel'i kızdırmıştı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR