DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mekke'nin fethi kutlandı

Mekke'nin fethinin 1385'inci yıl dönümü ülkenin birçok yerinde düzenlenen çeşitli programlarla kutlandı.

6 Yıl Önce
2016-01-01 03:39:17

AA'nın haberine göre: Mekke'nin fethini anlatan sinevizyon gösteriminin ardından Makedonya Üsküp Dükkancık Camii İmam Hatibi Abdülkerim Ebibi, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Fetih Suresi'ni okudu.

AGD Şube Başkanı Abdülhamit İriş, yaptığı konuşmada, zorlu hava koşullarına rağmen programa katılanlara teşekkür etti.

Mekke'nin fethinin Müslümanlar için önemli bir gün olduğunu vurgulayan İriş, "Efendimiz, 'kim bir kavme benzemek isterse o onlardandır' buyruğu gereğince, Hristiyanlar'ın yılbaşı şenliklerini kutlayamayız çünkü bizim yolumuz Allah ve Resulü'nün yoludur. Sevgili Peygamberimiz 'müşriklere muhalefet ediniz' buyuruyor. Nerede muhalefet edeceğiz? Onlara benzememekte. Yılbaşı kutlamaları onların batıl inanışları gereğidir. Onun için biz yılbaşına tekabül eden bugün de Mekke'nin fethini kutlayacağız ve dolayısıyla onlara bilerek muhalefet edeceğiz" şeklinde konuştu.

Uşak

Uşak'ta, Mekke'nin fethinin 1385'inci yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) şubesince Uşak Spor Salonu'nda gerçekleştirilen program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

AGD Uşak Şube Başkanı Ahmet Özdemir yaptığı konuşmada, Mekke'nin İslam ordusu tarafından fethiyle insanlığın karanlıktan aydınlığa kavuştuğunu söyledi.

Mekke'nin fethinin İslam tarihinin altın sayfalarından biri olduğunu anlatan Özdemir, "Başta İslam dünyası olmak üzere yeryüzünde yaşanan bütün zulümlerin, adaletsizliklerin, gözyaşının son bulması için tıpkı Mekke'nin fethinde olduğu gibi gönüllerin fethine ihtiyaç var" dedi.

Bursa

Bursa'da, Mekke'nin Fethi'nin 1385. yıl dönümü dolayısıyla program düzenlendi.

Programda konuşan AGD Şube Başkanı Mimar Yakup Çetin, bugün bir var oluşun, mücadelenin, zaferin ve yeni bir dünyanın ön sözü olan Mekke'nin fethini anmak için bir araya geldiklerini söyledi. Çetin, şöyle konuştu:

"Bu fetih yeryüzündeki ifsad edici, yok edici, insanlığa zulmedici olanı, insanın ürettiği, kendi haşa tanrılaştırdığı batıl anlayışı ortadan kaldırmış yerine her zaman ve her şart altında değişmez gerçek olan hakkı ikame etmişti. Allah bir avuç inanana, yokluk içinde karnına açlıktan taş bağlayanlara evinde bir sedirden fazlası olmayanlara, vefat ettiğinde evinde bir avuç buğday kalan, tüm malı, şöhreti tepip cenazesinde kefeni sığmayanlara vermişti bu zaferi."

Batman

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Batman Şubesi tarafından Mekke'nin fethinin 1385. yıl dönümü nedeniyle etkinlik düzenlendi.

AGD Batman Şube Başkanı Lokman Özkan, programda yaptığı konuşmada, Suriye, Irak gibi ülkelerde yaşanan iç savaş ve karışıklıklara dikkati çekti. Özkan, şöyle konuştu:

"Fetihlerle elde edilmiş bu topraklarda 300 yıldır İslam'a, kimliğimize, değerlerimize karşı yürütülen bir kültür savaşı var. 300 yıldır bu toprakların çocuklarına 'İnsan insanın kurdudur' diyen Batı'nın ürettiği paradigmalar sistemli bir şekilde medeniyet olarak dayatılmaya çalışıldı. Tertemiz zihinlere yaptıkları yüklemelerle bireyselliği ön plana çıkarttılar, aile hızla çözüldü, hedonist ve konformist bir nesil oluştu. Sekülerizmi, pozitivizmi merkeze aldılar, ahlak ve maneviyattan yoksun bir nesil yetişti. Diğer taraftan İslam coğrafyası yangın yerine döndü. İnanıyoruz ki hak ve adalet temelli yepyeni bir İslam medeniyeti, imanlı ve şuurlu gençlerimizin elinde filizlenecektir."

Antalya

AGD Antalya Temsilciliğince Mekke'nin fethinin 1385. yıl dönümü dolayısıyla Turgut Özal Spor Salonu'nda etkinlik düzenlendi. Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan etkinlikte, Kerim Sevil de ilahi konseri verdi.

Turhan, burada yaptığı konuşmada, Antalya'da 14, Türkiye'de 600'den fazla noktada ve Azerbaycan ile Kıbrıs'ta, Mekke'nin fethi etkinlikleri düzenlendiğini söyledi.

Yılbaşı etkinliklerine, Noel etkinliklerine katılmak varken, elinin tersiyle iterek bu etkinliklere katılmayanlara teşekkür eden Turhan, "Noel meselesi, yılbaşı meselesiyle alakalı biz kimseyi düşman olarak görmüyoruz, hakir görmüyoruz. Bizim derdimiz bu yılbaşı etkinlikleri vesilesiyle gençlerimizin saçının teline zarar gelmemesidir. Kimsenin inancına, bakış açısına, duruşuna bir müdahalemiz yok" diye konuştu.

Mardin

Mardin'de, Mekke'nin fethinin 1385. yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

İl Müftülüğünün 10 yıldır sürdürdüğü "Zümre Toplantıları" kapsamında tarihi Ulu Cami'de gerçekleştirilen programda, Mekke'nin fethi konusu ele alındı.

Hazreti Muhammed'in hedefinin, Mekke'yi fethetmekle insanların gönüllerini de fethetmek olduğunu dile getiren Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ceylan, şöyle konuştu:

"Allah Resulü, Mekke'ye asırlarca İslam'ın kutsal mabedi olan Kabe'yi putlardan temizlemek, Hicaz'ın kalbi olan bu şehri İslam'a kazandırmak için gitmiştir. Nitekim kan dökmeye izin vermeyerek, evlerinde kalan, Mescidi Haram'a veya Ebu Süfyan'ın evine sığınan herkesin güven içinde olduğunu söyleyerek, endişe içinde bekleyen Mekkelilere 'Hepiniz serbestsiniz' müjdesini vererek ve nihayet genel af ilan ederek onların gönüllerini fethetmeyi de başarmıştır."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş