DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mazotta 'karneli' dönemler

Mazotta 'karneli' dönemler

7 Yıl Önce
2015-05-28 14:29:47
NAİM BOŞKUT - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yıllardır sakladığı "mazot karnesi"ni gönderen 83 yaşındaki Azmi Özdemir, her şeyin karneyle alındığı dönemlerde çok zorluklar yaşadıklarını belirtti.

Arapgir ilçesi Yukarı Yabanlı Mahallesi'nde yaşayan 6 çocuk, 13 torun sahibi Özdemir, AA muhabirine mazot, şeker, ekmek, tuz gibi temel ihtiyaç malzemelerinin karneyle alındığı dönemdeki anılarını anlattı.

Bir gün yaşadığı köyden Elazığ'ın Sivrice ilçesine gitmek için yola çıktığını dile getiren Özdemir, yanına aldığı 10 litrelik dolu mazotu bitince Sivrice'de, Elazığ'da ve Yolçatı'nda mazot arayıp bulamadığını söyledi.

Elazığ'da o dönem Cipköy yakınlarındaki rafineriden mazot alınabildiği için buraya gittiğini dile getiren Özdemir, "Cipköy'e gittim bana yine mazot vermediler. Orada kafam bozuldu bir iki bağırdım, çağırdım. Ensemden bir arkadaş yakaladı. 'Derdin ne senin, ne bağırıyorsun' dedi. 'Kardeş sigara yok, mazot yok, ekmek yok, bir şey yok. Bu nasıl kanun, bu nasıl iş?' dedim" diye konuştu.

Sonra çıkan kanunla karneyle mazot verileceğinin söylendiğini belirten Özdemir, "Gittik, karneyi verdiler. Haftada 25 litre mazot alacağız, onu da alamıyoruz. Onu da keşke alabilsek. 10 polis imza atacak ki alalım. Sıraya giriyoruz. Sıra bize gelene kadar mazot bitiyor, alamıyorduk. Haftalarca, aylarca Arapgir'de yatıyorduk. Böyle geçti. Çok çileler çektik. Şimdi de bu mazotu bir buçuk liraya indireceklermiş. Sayın Kılıçdaroğlu nasıl indirecek bunu. Şimdi verene şükür her taraf deniz. Böyle bir hükumet daha bulunur mu? Bulunmaz. Gelmiş geçmiş, son 50-60 yılın en iyi liderleri bunlar. Daha bundan iyi lider olmaz" ifadelerini kullandı.

Karnelerle şeker, ekmek, mazot alındığı dönemlerde şeker, tuz, gaz yağı bulamadıklarını anlatan Özdemir, şöyle devam etti:

"Hayvanlarla katırlara binip de Elazığ'a gideceğiz, şeker alacağız. O da kaçak, bulamazsın. Şimdi mazot verene şükür her taraf deniz gibi. O dönem, Arapgir'e mazot almaya gidiyorum. Bir ay kalıyorum, bir ay orada bekliyorum ki mazot alayım da geleyim, işimi göreyim, çiftçilik yapayım. Mazot yok. Vermiyorlar. Bir ay evin yüzünü görmüyorum. Çoluğumun çocuğumun yüzünü görmüyorum. Eve geliyorum 'Nerede kaldın' diyorlar çoluk çocuk. Eli boş geliyorum, mazot da alamıyorum. Şimdi verene şükür, her taraf denizin suyu gibi."

- "Allah böyle bir lideri başımızdan eksik etmesin"

Bu dönemde her şeyin bol olduğunu vurgulayan Azmi Özdemir, "Allah böyle bir lideri başımızdan eksik etmesin. Böyle bir cumhurbaşkanını başımızdan eksik etmesin. Daha bundan iyi hükumet bulunmaz. Ne istersen bol. Her şey bol, ganimet, verene şükür. Şimdi bunlar diyor ki; 'Biz şunu şöyle yapacağız, bunu böyle yapacağız'. AK Parti doldurdu bankaları, doldurdu bohçaları, bunlar diyor ki 'Hükumeti kazanalım, dağıtalım biz bunu'. Para bol. Nereden dağıtacaksınız? Babanızın parasını mı dağıtacaksınız? Nereden kazandınız siz bunu?" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Aydın'daki toplu açılış töreninde kendisinden bahsettiğini hatırlatan Özdemir, "Dün benden bahsetti beni çok mutlu etti. Allah razı olsun. Çok teşekkür ederim. Allah onu başımızdan eksik etmesin. Benim traktörüm 1966 model. Sayın Cumhurbaşkanım, bu eskidi. Ben bunu hediye edeyim sen de bana yeni bir traktör hediye et" dedi.

- Erdoğan'ın sözleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Aydın'ın İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap ederken "cek-cak"larla konuşmadıklarını, Türkiye'nin geleceği için planlamalar yaptıklarını anlatarak, şunları söylemişti:

"Peki onlar ne anlatıyor, bizim yıllardır hayata geçirdiğimiz hizmetleri, açıkladığımız projeleri kıyısından köşesinden kırpıp vaat diye millete ifade ediyorlar. Geçen gün birisi çıkmış ne diyor biliyor musunuz, 'Üniversitelerde harçları kaldıracağız' diyor. Gafile bak, harçlar kalkalı kaç yıl oldu, harçları biz kaldırdık. Çıkmış mazotlardan bahsediyor Sayın Kılıçdaroğlu, 'Mazot fiyatını şuraya indireceğim buraya indireceğim', Sayın Kılıçdaroğlu, bak bir amca bana Malatya'dan şöyle ufak bir karne gönderdi. Bu karne eskiden mazot karnesiydi. Bunlar onun zihniyetinin geçmişteki karneleri. Öyle kolay kolay mazot alamazsın, sıraya gireceksin, ondan sonra sana gün verecekler, gideceksin bu mazotu alacaksın. Ya biz bugünlerden geldik. Traktörler mazot bulamazdı, şimdi böyle bir dert var mı?"

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ebubekir DİLEKÇİ

Bu kadının başörtülü olduğuna aldanmayın. Kendisiyle 9 yıl birlikte çalışmış olduğum BELBİM'de mütedeyyin çalışanlara kan kusturmuştur. Birikim ve karakter olarak sıfırın altında bir kişiliğe sahiptir. BTK için büyük bir talihsizlik olmuş.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş