SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Libya, Fransız Total ile anlaştı

Libya, Fransız Total ile anlaştı

Libya Ulusal Petrol Kurumu, Fransız Total Şirketi'nin, petrole ilişkin çalışmalara 650 milyon dolar yatırım yapması karşılığında, Vaha imtiyazlarında yüzde 16,33 hisseye sahip olan Marathon Oil'i satın almasını onayladı.

Libya, Fransız Total ile anlaştı
11.12.2019 07:29:53

Ulusal Petrol Kurumu Müdürü Mustafa Sanallah, yaptığı yazılı açıklamada, Total Şirketi'nin, Vaha imtiyazlarının geliştirilmesi projelerine 650 milyon dolar yatırım yapmayı ve günlük petrol üretiminde yaklaşık 180 bin varillik artış sağlanmasını taahhüt ettiğini belirtti.

Sanallah, şirketin bu hedeflere ulaşmak için gerekli teknolojileri ve uzmanlığı sağlayacağını ifade etti.

YÜZDE 60'A YAKIN HİSSE HALEN LİBYA ULUSAL PETROL KURUMUNDA

Total'in, Marathon Oil'in Vaha'daki hissesini satın alma konusunda diğerlerinden daha iyi bir konumda olduğuna işaret eden Sanallah, Ulusal Petrol Kurumunun halen Vaha imtiyazlarının yüzde 59,18'ine sahip olduğunu kaydetti.

Sanallah, sosyal sorumluluk, sürdürülebilir kalkınma programları ve projelerini desteklemek için 150 milyon dolarlık bir imza pirimi şart koştuklarını sözlerine ekledi.
Libya Ulusal Petrol Kurumu, Vaha vilayetindeki imtiyazların yüzde 59,18'ine sahip durumda. Bölgedeki imtiyaz hakkına sahip diğer paydaşlar arasında yüzde 16,33'lik pay ile Total, yüzde 16,33'lük pay ile ConocoPhillips ve yüzde 8,16'lık pay ile Hess Corporation yer alıyor.

Fransız enerji şirketi Total, 2018 yılında, Vaha vilayetindeki petrol sahalarında önemli yatırımları bulunan Marathon Oil isimli Libya enerji şirketini satın almıştı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR