Kuzey Kore'de korku krallığı!

Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, Seul'de katıldığı bir toplantıda, Kim'in göreve başladığı Aralık 2011'den bu yana 70 hükümet yetkilisini idam ettiğini söyledi.

09.07.2015 16:36:34

AA'nın haberine göre, Dışişleri Bakanı Yun, Kuzey'in genç liderinin babasının görevdeki ilk yıllarında 10 kadar kişiyi idam ettiğini, Kuzey'deki "korku krallığı"nın eskisine göre çok daha kötü olduğunu belirtti.

Bakan Yun, Kuzey'deki bu durumun yurt dışında yaşayan Kuzey Korelilerin Güney'e iltica etme taleplerini önemli ölçüde artırdığını ifade etti.

Diğer yandan Yonhap haber ajansına göre, Güney Kore Birleştirme Bakanlığı, eski Kuzey Kore Genelkurmay Başkanı Vekili General Park Sung-Won'un Güney'e iltica ettiği haberlerinin doğru olmadığını açıkladı.

Güney Kore basını, çok sayıda üst düzey Kuzey Koreli yetkilinin Pyongyang yönetiminden gördükleri baskı nedeniyle Güney'e iltica ettiğini, bunlar arasında General Park'ın da bulunduğunu iddia etmişti.

Her yıl binlerce Kuzey Koreli, genellikle Çin sınırı üzerinden ya da Güney sınırındaki mayınlı bölgeden ülkeyi terk ederek, kendilerine sığınma hakkı veren Güney Kore'ye ulaşmaya çalışıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmet

Ahmet Uzun isimli stratejist yorumcu Türk Hükümetinin ne yapması gerektiği konusunda da akıl verseydin daha iyi bilgilenmiş olurduk. Mesela İsrail'e vatandaşlarımızı öldürdün ama olsun biz yine de ilişkimizi iyi mi tutalım demeliydik. O zaman senin gibi stratejistlerin (!) yorumu nasıl olurdu merak ediyorum.