'Küba ve ABD yeni tür bir ilişki geliştirmeli'

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, ülkenin ABD ile 'yeni tür bir ilişki' kurması gerektiğini söyledi.

16.07.2015 11:04:56

BBCTÜRKÇE'nin haberine göre, Ulusal Meclis'te yaptığı konuşmada Castro, 'normal ilişkilerin devamı için ABD'nin Küba'ya uyguladığı ambargonun da kaldırılması gerektiğini' ifade etti.

Castro ayrıca, ABD'nin donanma üssü olarak kullandığı Guantanamo Körfezi'nin de Küba'ya iade edilmesi çağrısında bulundu.

ABD ve Küba, 1959'da kopan diplomatik ilişkileri Pazartesi gününden itibaren ilk defa yeniden inşa edecek.

Ulusal Meclis'e hitap eden Castro, "Her iki devlet arasında yeni tür bir ilişki oluşturulması hakkında konuşuyoruz. Ortak tarihimizden tamamen farklı bir ilişki" dedi.

Küba lideri, karar Kongre'nin oyuyla belirlenecek olsa da ABD Başkanı Barack Obama'nın ambargoya ilişkin görüşmeleri başlatma çabalarını da memnuniyetle karşıladığını belirtti.

ABD'li yetkililer daha önceki açıklamalarında Guantanamo Körfezi'nin Küba ile görüşmelerde gündemlerinde olmadığını ifade etmişti.

ABD ve Küba, ilişkilerin yeniden kurulması için gizli müzakerelere iki yıl önce başladı.Geçen yıl 17 Aralık'ta Castro ve Obama, 'tutsak takası yaptıklarına ve ilişkileri normalleştirme arayışında olduklarına' dair tarihi bir açıklama yapmıştı.

İlişkilerin yeniden inşasının ilk aşaması olarak Pazartesi günü her iki ülke de başkentlerinde büyükelçilikleri yeniden açacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hakikat

suriyede nu hukukumuz mu var?orada öldürülen zulüm ve işkence gören,sürgüne ve ölüme gönderilen milyonlarca müslümanın hukuku var.bunlar yetmez mi hasan bey?