SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Kırklareli ile buluşma vakti

1924 tarihinde il olan kent, Marmara bölgesinde doğal güzelliklerini deniz ve yeşilliklerle bezemiş bulunuyor. Kenti gezici bir gözle değerlendirebiliriz...

Kırklareli ile buluşma vakti
17.5.2020 08:27:42

Cumhuriyet döneminde 20 Aralık 1924 tarihinde il olan Kırklareli, şimdiki adını da aynı tarihte almıştır. İşte kuzeyde Bulgaristan, güneyde Tekirdağ, batısında Edirne komşu olan, merkez ilçesiyle birlikte toplam 8 ilçesi olan Kırklareli'nin gezilip görülmesi gereken yerleri…

HIZIR BEY CAMİİ
Hızır Bey Camii, diğer adı büyük cami olan ve aynı zamanda Avrupa'nın da en büyük camiisi olarak bilinen bir camiidir. 1383 yılında Köse Mihalzade Hızır Bey tarafından yaptırılmıştır. Erken Osmanlı döneminin en güzel örneklerinden olan Hızır Bey Camii, yaklaşık bin kişi kapasitelidir. 1824 yılında depremde hasar görmesi nedeniyle onarılmıştır.

BABAESKİ KÖPRÜSÜ

Babaeski Köprüsü, İstanbul'un Rumeli'ye geçiş noktalarından biri olduğu için büyük tarihsel öneme sahiptir. 4.Murat döneminde yapılan köprü, Lüleburgaz çıkışında yer alır. Muntazam kesme taşlarla kaplı ve kargir bir köprüdür.
Nehirin taşma ihtimaline karşı hasar görmemesi için köprünün kemer aralarında büyük delikler vardır. Nöbet hücreleri taş işlemedir. Kuzeydeki nöbet hücresi ise aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

LANGOZ ORMANI

Langoz Ormanı, Demirköy'e bağlı İğneada'da yer alıyor. Langoz ormanları, Avrupa'nın en büyük su basar ormanlarıdır. Zemini tamamen su ile kaplı olan Langoz Ormanları, çok sayıda canlı ve bitki türünü barındırır.

SOKULLU MEHMET PAŞA KÖPRÜSÜ

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü, kervan ve posta yolları üstündeki suları aşmak için yapılmıştır. Lüleburgaz Deresi üzerine inşa edilmiştir. Uzunluğu 84metre, genişliği ise 6 metredir.
Mimar Sinan tarafından yapılan köprü, Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ile birlikte 1569-1570 yılları arasında yapılmıştır. Dört sivri kemerden oluşan köprünün selyaranları kuzeyde sivri, üstleri piramidal, güneyde ise dairesel, üstleri yarım kubbelidir. Halen kullanımda olan köprünün iki büyük kemeri arasında tahliye gözü vardır.

VİZE KÜÇÜK AYASOFYA CAMİİ

Vize Küçük Ayasofya Camii, Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından lilise oalrak inşa edilmiştir, 14. yüzyılda ise camii olarak ibadete açılmıştır. Kale mahallesinde içerden ve dışardan surlarla çevrilidir. Günümüzde hala ibadete açıktır.

Kareye yakın dikdörtgen şeklindedir. Üç apsisi vardır ve kubbesi on altı köşeli tanbur üzerine oturtulmuştur. Mihrap sonradan ilave edilmiştir. Minberi olmayan camiide tamamen kilise havası hakimdir.

DUPNİSA MAĞARASI

Dupnisa Mağarası, Trakya'da turizme açık olan ilk ve tek mağaradır. Kırklareli'nin Demirköy ilçesi Sarpdere Köyü yakınında yer almaktadır. Yer altında bulunan mağaranın üç girişi vardır. Zengin damla taş oluşumları vardır.
İnsanı büyüleyen bir görüntüsü olan mağaranın uzunluğu 2720 metredir. Türkiye'nin en bilindik mağaralarından olan Dupnisa Mağarası, 2003 yılında turizme açılmıştır.

AYA NİKOLA MANASTIR

Aya Nikola Manastırı, Vize ilçesine bağlı Kıyıköy'de Pabuçdere yolu üzerindedir. Jüstinyen döneminde yaptırılan manastır, dünyanın en eski taş oyma manastırlarındandır ve en iyi kaya manastır örneğidir. Zemininde kilise, aşağısında ayazma ve üstte keşişlere mahsus bölümler bulunmaktadır.

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR