DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kalkınma Bakanı Yılmaz:

Kalkınma Bakanı Yılmaz:

01.06.2015 16:37:38
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Bir başkasının iradesine baskı yapıp belli bir yönde oy kullanmaya zorla sevk ediyorsanız burada temsil hırsızlığı yapıyorsunuz, irade hırsızlığı yapıyorsunuz demektir. Buna devletin de hiçbir partinin de milletin de müsaade etmemesi lazım" dedi.

Yılmaz, NTV, A Haber ve TRT Haber yayınlarında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Çözüm sürecinin sağlam hukuki ve kurumsal zemine oturtulduğunu ifade eden Yılmaz, AK Parti istikrarının gücünün, çözüm sürecinin geleceği açısından da son derece kritik olduğunu söyledi. Yılmaz, "Süreci biz başlattığımız halde, bugünlere getirdiğimiz halde, taşıyıcı gücü AK Parti olduğu halde, sanki AK Parti çözüm sürecine karşıymış gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bilakis AK Parti bu sürecin gerçek sahibidir ve taşıyıcı gücüdür" diye konuştu.

Çözüm sürecinin tarihi bir nitelik taşıdığını vurgulayan Yılmaz, bunu başaramayan bir Türkiye'nin istediği ölçüde gelişmesinin, kalkınmasının mümkün olmadığını söyledi. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Burada işin özü silahlardan arındırılmış bir Türkiye. Hiçbir illegal yapılanmanın olmadığı, demokrasinin hakim hale geldiği, siyasetin hakim hale geldiği, siyaset dışı araçlarınsa devreden tamamen çıktığı bir Türkiye. Maalesef hala o noktada değiliz. Bakıyorsunuz bu bölgemizde özellikle silah bir tarafta dururken siyaset yapılıyor. Silahların gölgesi olmadan siyaset yapılmalı ve insanlar özgür iradeleriyle tercihte bulunabilmeli."

HDP barajı geçse de geçmese de çözüm sürecinin devam edeceğini belirten Yılmaz, "HDP parlamento içinde de siyaset yapabilir, dışında da yapabilir, iktidar partisi değil ki HDP. HDP'nin varlığı veya yokluğu o anlamda hayati bir konu değil. Geçer geçmez, o vatandaşın, seçmenin bileceği şey. Her iki duruma da saygı gösteririz. Burada asıl kritik mesele ülkeyi yöneten partini konumudur" dedi.

Siyasetin kavga ve şiddet konusu olmaması gerektiğini ifade eden Cevdet Yılmaz, "Bir başkasının iradesine baskı yapıp belli bir yönde oy kullanmaya zorla sevk ediyorsanız burada temsil hırsızlığı yapıyorsunuz, irade hırsızlığı yapıyorsunuz demektir. Buna devletin de hiçbir partinin de milletin de müsaade etmemesi lazım. Bunları yaşıyoruz, maalesef bunlar oluyor" şeklinde konuştu.

- "7 düvele karşı AK Parti"

Çeşitli kesimlerin AK Parti'ye karşı hareket ettiğini dile getiren Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Güzel sözümüz var '7 düvele karşı Türkiye' diye, şu anda da '7 düvele karşı AK Parti'. Yani herkes aşağı yukarı dışarıdan, içeriden, AK Parti döneminde yaşananlara karşı olan, Türkiye'nin bu gidişatını engellemek isteyen, eski Türkiye'yi özleyen herkes şu anda bir cephede birleşmiş durumda ve temel hedefleri Türkiye'nin istikrarını bozmak. Türkiye'ye saldırmak isteyenler, Türkiye'nin önünü kesmek isteyenler hedef tahtasına AK Parti'yi ve istikrarımızı koymuş durumdalar. Bu oyuna karşı çok dikkatli olmamız lazım ve gerçekten 7 Haziran'da çok sorumlu davranmamız lazım."

Diyarbakır'ın kalkınması ve sorunlarının çözümü için tüm kesimlerin bir araya gelmesi gerektiğini belirten Yılmaz, "Bir kalkınma platformu oluşturalım, içinde yerel yönetim olsun, merkezi idare olsun, üniversite olsun; sivil toplum, iş dünyası ve bunları oralarda tartışalım, somut konular üzerinden işbirlikleri geliştirelim. Biz birbirimizin düşmanı değiliz, siyasi partiler birbirinin düşmanı değildir, rakipleridir ve aslında kaliteli siyaset hep birlikte başarılabilecek bir süreçtir. Bunu da Diyarbakır'da başarmamak için ben hiçbir sebep görmüyorum" önerisinde bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş