SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Kabe baskınını anlatan dizi, S. Arabistan’da tartışmalara yol açtı

Kabe baskınını anlatan dizi, S. Arabistan’da tartışmalara yol açtı

Dubai merkezli MBC televizyonunda, 1979 yılında Cüheyman el Uteybi liderliğindeki 500 kişinin “Suud yönetimine karşı” Kabe’nin bulunduğu Mescidi Haram’a yaptığı ve 26’sı sivil 270 kişinin öldüğü kanlı baskının anlatıldığı dizi, Suudi Arabistan’da tartışmalara yol açtı.

Kabe baskınını anlatan dizi, S. Arabistan’da tartışmalara yol açtı
23.5.2019 15:50:26

buyuk_69

Şiddetli rüzgar anlamına gelen ve Kabe baskının anlatıldığı “Asuf” dizisinin yeni sezonu, Dubai merkezli Ortadoğu'nun en büyük medya şirketlerinden MBC televizyonunda ramazan başında yayınlanmaya başladı.Ancak dizi Suudi Arabistan'da tartışmalara yol açtı.

Yönetmenliğini Suriyeli Musenna Sabah'ın yaptığı Asuf dizisi Suudi Arabistan'ın en çok izlenen televizyon dizilerinden biri.

BASKINDA 270 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Dizinin ramazan ayında yayınlanan ikinci sezonunda, 1979 yılında Cüheyman el Uteybi liderliğindeki 500 kişinin, “Suud yönetimine karşı” Kabe'nin bulunduğu Mescid-i Haram'a yaptığı ve 26'sı sivil 270 kişinin öldüğü kanlı baskın anlatılıyor.

Sosyal medya hesapları üzerinden diziyi eleştiren bazı Suudi kullanıcılar, MBC'nin Suudileri  “cihatçı, aşırıcı” olarak gösterdiğini yazdı ve “Cüheyman el Uteybi ve adamlarının yaptığı insanlığa karşı canice işlenmiş bir suç” ifadelerini kullandı.

KABE'NİN TANKLARLA BASILMASI VE
FÜZELERLE YIKILMASI ELEŞTİRİLDİ

Twitter'da “Asuf yayından kaldırılsın” başlığı açan kullanıcılar, dizide Müslümanların kutsalı olan Kabe'nin tanklarla basılmasını ve minarelerin füzelerle yıkılmasını eleştirdi.

Diziye itiraz edenlerin yanı sıra destek mesajı atanlar da oldu. Bir kullanıcı, “Asuf dizisi bize günümüzdeki aşırıcı, tekfiri örgütlerin nasıl ortaya çıktığını anlatıyor. Bundan ders alalım” yazdı.

BUYUK2_1

KABE BASKINI NASIL OLDU?

18 yıl boyunca Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları kurumunda görev yapan Cüheyman el Uteybi, aralarında eşinin de olduğu yaklaşık 500 kişiyle Mekke'deki Mescid-i Haram'a baskın düzenledi.
Kılınan namaz sonrası Cüheyman el Uteybi ve adamları, içeriye cenaze görünümüyle soktukları sedyeden silahlarını çıkararak orada bulunanları rehin aldı.
Kabe imamının yanına gidip minbere çıkan isyancılar, mikrofondan “zulüm bitsin, “adalet gelsin”, “Suudi halkı hak ettiği yere kavuşsun" sloganları attı.

Cüheyman el Uteybi, yanında getirdiği Muhammed Kahtani adlı genci “beklenen Mehdi” ilan etti. Kaçmaya çalışan herkesin öldürüleceğini anons etti.

Cüheyman el Uteybi ve adamlarının baskını 15 gün sürdü. İki hafta sonunda Suudi Arabistan, Fransız anti-terör timlerinin yardımıyla isyancıları Kabe'den çıkardı.

Grubun başındaki Cüheyman el Uteybi ve adamları, Mekke Kadısının fetvasıyla idam edildi.
Resmi kayıtlara göre çatışmalarda isyancılardan 117, Suudi ordusundan 127 kişi öldü. Ölen sivil sayısı ise 26 olarak kaydedildi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR