DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular

12.07.2015 06:29:34
İsrail cezaevinde idari tutuklu olarak bulunan Filistinli Hıdır Adnan'ın (37) serbest bırakıldığı bildirildi.

Adnan'ın ailesinden AA muhabirine yapılan açıklamada, "Hıdır, serbest bırakıldıktan sonra telefonla bizi arayarak birkaç saat içerisinde evde olacağını iletti" ifadeleri kullanıldı.

Hıdır Adnan, geçen ayın sonlarında İsrail hapishaneler idaresiyle yaptığı "Ramazan Bayramı öncesinde serbest bırakılmasını garantileyen" anlaşmanın ardından 55 gün sürdürdüğü açlık grevini sona erdirmişti.

İsrail yönetimince defalarca tutuklanan İslami Cihad Hareketi'nin önde gelen isimlerinden Adnan, son olarak 8 Temmuz 2014'te Cenin kentindeki bir güvenlik noktasında gözaltına alınmıştı. Adnan, idari tutukluluk kararının uzatılmasını protesto için 5 Mayıs 2015'te açlık grevine başlamıştı. Daha önce de 67 gün açlık grevi yapan Adnan'ın sağlık durumunun bozulduğu belirtilmişti.

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor. Filistinli aileler sık sık gösteri düzenleyerek, uluslararası toplum ve kuruluşlardan bu konuda yardım talep ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş