İspanyolcayı ana dil olmaktan çıkaran eğitim reformu İspanya'yı ikiye böldü

İspanya'da azınlık sol koalisyon hükümetinin hazırladığı ve Katalonya ile Bask'taki ayrılıkçı siyasi partilerin desteğiyle Meclis'te kabul edilerek Senatoya gönderilen eğitim reformu ülkeyi ikiye böldü.

19.11.2020 19:50:23

Eğitim sistemini değiştiren yasa tasarısı, 350 koltuklu Meclis'te yapılan oylamada 148 hayır, 18 çekimser oya karşı 177 evet oyuyla kabul edildi.

Tasarının geçmesi için salt çoğunluk olan 176 evet oyu gerekiyordu.

Yasa tasarısının Meclis'ten geçmesini genel kurul salonundaki sol ve ayrılıkçı görüşlü siyasi partilerin milletvekilleri alkışlarla kutlarken, muhalefetteki sağ partilerin temsilcileri ise elleriyle genel kurul sıralarına vurarak ve "özgürlük" diye bağırarak tepki gösterdi.

İspanya Eğitim Bakanı İsabel Celaa, basına yaptığı değerlendirmede, "Mevcut eğitim sistemi artık İspanya'da olmayan bir toplum içindi. Bu yasa, eşitliği getiren, modernleştirilmiş bir eğitimi garanti ediyor." dedi.

Celaa, muhalefetteki sağ partilerin suçlamalarını reddederek, "İspanyolcayı ortadan kaldırmak diye bir şey asla söz konusu değil. Tam tersine İspanyolca eğitim mükemmel bir şekilde garanti ediliyor." açıklamasında bulundu.

Meclis'te kabul edilmesinin ardından Senatoya gönderilen eğitim reformu burada da kabul edilirse, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Diğer yandan ana muhalefetteki Halk Partisi (PP), aşırı sağcı Vox ve liberal görüşlü Vatandaşlar partileri, eğitim reformunun yasallaşması halinde iptali için Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını açıkladı.

Muhalefet partileri, eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri "Anayasa ve özgürlükler karşıtı" diye değerlendirerek, bunun "İspanyol toplumunda yıkıcı etkileri olacağını" öne sürdü.

Bu arada, Meclis binası dışında toplanan kalabalık grup, genel kurul görüşmelerinin yapıldığı sırada eğitim reformunu protesto etti.

Muhalefet partilerinin liderleri de eyleme destek verdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)