DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İspanya'da askeri nakliye uçağının düşmesi

İspanya'da askeri nakliye uçağının düşmesi

7 Yıl Önce
2015-06-03 15:34:51
Airbus şirketi, İspanya'da deneme uçuşu sırasında 9 Mayıs'ta düşen "A400M" tipi askeri nakliye uçağı ile ilgili ilk kaza raporunu açıkladı.

Airbus Uzay ve Savunma Şirketi tarafından yapılan açıklamada, "ilk bulgulara göre, kalkış anında dört motordan üçünün güç sorunu yaşamasının, elektronik yazılımdaki hata ile bağlantılı olduğu" bildirildi.

Kalkış anında motorlardaki güç kaybını pilotların düzeltemediği belirtilen açıklamada, bunun da 19 Mayıs'ta tespit edilen sorunlara uygun düştüğü kaydedildi.

Açıklamada, "1,2 ve 3'üncü motorlar kalkıştan sonra güç kaybına uğramıştır ve pilotların gücü normal hale getirme çabalarına yanıt vermemiştir" denildi.

Uçağı üreten şirket, 19 Mayıs'ta, Türkiye, Almanya, İngiltere, Fransa ve Malezya'ya yaptığı uyarıda ellerindeki bu tip uçakların Elektronik Kontrol Ünitelerinin (ECU) müşteriler tarafından özellikle kontrolden geçirilmesini istemiş ve yapılan incelemelerde bu tip uçakların elektronik komuta ve kontrol sistemlerinde sorunlar tespit edildiğine dikkati çekmişti.

Airbus A400M tipi bir uçak 9 Mayıs'ta, ilk test uçuşu sırasında Sevilla kenti yakınlarında düşmüş, uçağın Türkiye için üretildiği bildirilmişti. Kazada dört kişi hayatını kaybetmiş, iki kişi ağır yaralanmıştı.

Kazanın ardından, Almanya, İngiltere ve Türkiye, envanterlerinde bulunan uçakların uçuşlarını askıya alırken, Fransa ise daha önce planlanmış askeri operasyonlar için yapılacak uçuşların devam etmesine karar vermişti.

A400M Programı 1985 yılında başlatılmış, Türkiye'nin katılımı 1988 yılında gerçekleşmişti. Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye'nin katıldığı proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 10 uçak tedarik edilmesi planlanmıştı. Türkiye'ye ilk teslimat Nisan 2014'te yapılmıştı.

A400M stratejik ulaştırma uçağı, ağır ve hacimli malzeme taşıma kapasitesine, yüksek sürat ve uzun menzile, "glass" kokpite, havada yakıt ikmali yapma yeteneğine, gelişmiş savunma yardımcılarına, görev planlama ve bakım bilgi sistemine, gelişmiş aviyoniklere (elektronik sistem) ve "data link"e (veri bağlantısı) sahip, yüksek teknolojiyle geliştirilmiş ulaştırma uçağı özelliği taşıyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki iki A400M Atlas uçağı, havadan personel atlatma ve malzeme atma gibi taktik görevlerle uzun menzilli birlik intikalleri, yolcu ve malzeme taşıma gibi lojistik görevlerde kullanılıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

nergislalezar

(1)Sayın zaman yazarları bugünkü durumdan kendilerini ne oranda suçlu buluyorlar çok merak ediyorum doğrusu. Yoksa islamcı veya müslüman olarak sadece kastettikleri kendi cemaatleriydide hep daha fazlasını ve sadece kendilerine istemenin doğurduğu sonucun onlardan aldıklarını islamı bitirdileremi dayandırmak istiyorlar. Eğer bugün müslümanlara bir güven kalmadıysa hiç kusura bakmasınlar bunun sebebi kendi yaptıkları intihar saldırısıydı.Saldırı sonucu müslümanlara kalan yalancı,hırsız,güvenilmez,ispiyoncu ve ayıp araştırıcı oldu.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş