DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İran’ın parası artık Halkbank’a yatmayacak

Hintli rafinericiler, ödemelerde gecikme endişesi sebebiyle İran’a yönelik petrol ödemeleri konusunda başka bir banka ile anlaştı.

6 Yıl Önce
2016-06-10 16:19:36

Ajansların haberiner göre Hindistanlı rafinericiler, kullandıkları bir ödeme yönteminde gecikme yaşanması sebebiyle Tahran'a yapılacak petrol borcu ödemelerini hızlandırmak için Hindistan Devlet Bankası ve Almanya merkezli Europaeisch-Iranische Handelsbank ile anlaştı.

İran'ın Çin'den sonra en büyük petrol alıcısı olan Hindistan'daki rafinericiler, Tahran'a yönelik yaptırımların belirli kısmının kaldırılmasının ardından geçtiğimiz ay 6.6 milyar Euro'luk borcunu ödemeye başlamıştı.

İYİ İLİŞKİ İÇİN YAPIYORLAR

Fakat konuya yakın kaynakların Reuters'a verdikleri bilgiye göre Union Bank, rafinericilerden ilk ödemelerin bir gün öncesinde Hint Rupisi üzerinden kredi limitlerini veya mevduat paralarını artırmalarını isterken, rafinericiler petrol borcu ödemelerinde gecikme olabileceğine dair endişeye kapıldı.

Rafinericilerin İran'a olan borcu zamanında ödeme konusundaki hassayiyetlerinin önümüzdeki dönemlerde devam edecek petrol alımları için İran ile iyi ilişkileri koruma kaygısından kaynaklandığı dile getiriliyor. Yeni Delhi'nin Tahran'la ilişkileri güçlendirmek istediği vurgulanıyor.

NE OLMUŞTU?

İran Ekonomi Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Direktörü Sadegh Akbari, “Türkiye-İran Uluslararası Yatırım ve Ticaret Arenası” toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, İran'ın Hindistan bankalarındaki 6 milyar euroluk petrol parasının parça parça kısa sürede Halkbank'a aktarılacağını söylemişti.

Hindistan rafinerilerinin ödemelerinin Halkbank'a aktarılmasını istemelerinin arkasında iki ülke arasındaki “pozitif bankacılık ilişkileri” olduğunu söyleyen Akbari, fonların Türkiye aktarılmasının Türkiye ve Avrupa ile ticaretlerini kolaylaştıracağını belirtmişti.

17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu öncesinde Halkbank ABD yönetimi tarafından İran'ın illegal para trafiğine aracılık etmekle suçlanıyordu. Halkbank'ın durumu ABD Kongresi'nde de gündeme gelmişti. ABD'de tutuklu iş adamı Reza Zarrab ile dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan arasındaki telefon konuşmaları ortaya çıkmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (2)

Vatandaş

Hizmet hareketi diye ihanet edenlerin kimlere hizmet ettikleri ortaya tek tek çıkıyor. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Yazıklar olsun.

yavuz

time türk 17 aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyon diye yazdığına göre Demek sizde Rte düşmanısınız...zira yandaş dedikleriniz 17 aralık ihanet operasyonu diyorlar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş