DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İran ile nükleer müzakeler

İran ile nükleer müzakeler

26.05.2015 20:39:39
" Fransa'nın Washington Büyükelçisi Gerard Araud, İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya arasında İran'ın nükleer programına ilişkin kapsamlı bir anlaşmanın haziran sonuna kadar büyük olasılıkla sağlanamayacağını söyledi.

Araud, düşünce kuruluşu Atlantic Council'de yaptığı konuşmada, Batılı ülkeler ile Tahran yönetimi arasında müzakereleri devam eden olası nükleer anlaşmaya değindi.

Teknik detayların üzerinde hala çalışılması gerektiğine vurgu yapan Araud, "gelecek beş hafta içinde hatta sonrasında da büyük ihtimalle bir anlaşma sağlanamayacağını" ifade etti.

Araud, anlaşmanın sağlanması halinde bile sonrasında teknik ek bölümlerin ayrıntılı biçimde netleştirilmesine ihtiyaç duyulabileceğini iddia etti.

Aynı panelde söz alan Almanya'nın Washington Büyükelçisi Peter Wittig de İran'a yönelik yaptırımların bir anda kaldırılmasının söz konusu olmadığını dile getirdi. Wittig, olası nükleer anlaşma durumunda yaptırımların en iyi senaryoyla bu yıldan önce kaldırılamayacağını belirtti.

İran ile ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında 2 Nisan'da İsviçre'nin Lozan kentinde bir ön uzlaşmaya varılmış, nihai anlaşmanın 30 Haziran'a kadar tamamlanması konusunda mutabık kalınmıştı. Nihai anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakereler de heyetler arasında devam ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Müslüman

Ulusal bir Kürt devleti isteyen ve kavmi için savasanlar cahiliye ölümüyle hayatları son bulacak sen orda Amerika'nın ümmet için iyi bir şey isteyeceği ni mi düşünüyorsun ah ahmak ve kandirilmislar ebu Azad biji Obama diyecek kadar da gözleri dönmüş kafirler hepiniz amerika ve İsrail ile gomuluceksiniz İslamın topraklarinda

Görüş Bildir Bizimle Paylaş