DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İngiltere, umudunu Türkiye’ye bağladı

Türkiye'den dün nakledilmesi beklenen tıbbi koruyucu ekipmanın ertelenmesi üzerine Ulusal Sağlık Sistemi Müdürü Hopson, 'Hastanelerde önlük sıkıntısı çektiğimiz kesin. Geciken malzemelerin bugün ulaşmasının düşük ihtial olduğunun düşünüyorum. Gelirse de geç saatlerde gelir' dedi. 

2 Yıl Önce
2020-04-20 15:09:04

Koronavirüs salgını yüzünden zor günler geçiren ve hastanelerde ekipman sıkıntısı çeken İngiltere, umudunu Türkiye'den gelecek yardımlara bağladı.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) mücadelesinde sağlık çalışanlarının tıbbi koruyucu ekipman eksiği yaşadığı İngiltere, Türkiye'nin dün göndermesi beklenen 84 ton ekipman yardımını bekliyor. 

Sağlık çalışanlarına yeterli sayıda koruyucu ekipman sağlayamaması nedeniyle sıkıntı yaşayan ve tek kullanımlık önlüklerin tekrar kullanılmasını önermesi nedeniyle büyük tepki çeken İngiltere hükümetine Türkiye'den yapılacak ikinci yardımın bugün gerçekleşmesi bekleniyor.

BBC World'ün haberine göre, Türkiye'den dün nakledilmesi beklenen tıbbi koruyucu ekipmanın ertelenmesi üzerine Ulusal Sağlık Sistemi Müdürü Chris Hopson, "Hastanelerde önlük sıkıntısı çektiğimiz kesin. Geciken malzemelerin bugün ulaşmasının düşük ihtial olduğunun düşünüyorum. Gelirse de geç saatlerde gelir" dedi. 

Kültür Bakanı Oliver Dowden, bugün (pazartesi) uçağın ineceğini umduğunu belirterek şunları söyledi: “Yeni vaatlerde bulunmak istemiyorum ama gelen bilgilerden uçağın bu öğleden sonra kalkacağını ve malzemenin geleceğini umuyorum.”

Bu arada İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre ise; "Türkiye'den gidecek yardım malzemeleri 24 saat gecikirse ülkedeki sağlık sistemi durabilir" denildi.

İngiltere İskan Bakanı Robert Jenrick ise yardımın, 400 bin adet "çok ihtiyaç duyulan" cerrahi önlük de dahil olmak üzere 84 ton kişisel koruyucu donanımdan (KKD) oluşacağını belirtmişti.

Koruyucu ekipman sıkıntısı çeken İngiltere hükümeti, sağlık çalışanlarına tek kullanımlık önlükleri tekrar kullanmalarını önermesinin ardından eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti.

İngiltere sağlık çalışanlarını temsil eden sendika ve örgütler, Ulusal Sağlık Servisi (NHS) çalışanlarının kendi güvenliklerini sağlamaya yeterli miktarda koruyucu ekipman bulamaması halinde çalışmayı reddedebileceklerini açıklamıştı.

İngiltere, NHS hastanelerinde günde ortalama 150 bin adet önlük kullanıldığı belirtiliyor. 

Daha önce İngiltere'ye 250 bin adet önlük, eldiven ve maske gibi koruyucu ekipman gönderen Türkiye'nin 84 tonluk yardımının 400 bin adet koruyucu ekipman içerdiği belirtildi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş