Herkes evlat edinebilir mi?

Kişiler, yalnız başlarına da evlat edinebilir. Ancak çocuğa yeterli maddi ve manevi güveni verebilecek kişilerin bunu yapması istenir

2020-07-31 10:28:20

Evlat edinme için, kişilerin belirli kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda kişilerin maddi durumlarına, psikolojik yapılarına ve çocuk için iyi bir aile olup olmayacaklarına dikkat edilmektedir. Kişiler, yalnız başlarına da evlat edinebilir. Ancak çocuğa yeterli maddi ve manevi güveni verebilecek kişilerin bunu yapması istenir. Bekar bir erkek ya da kadın, belirli yaş ve maddi durum şartlarını karşılaması sayesinde evlat edinebilmektedir.

Hangi şartlar gerekiyor?

Ancak evlat edinme sonrasında birden fazla kurumdan, birden fazla kez denetleme kararı çıkacaktır. Evlat edinme durumunda kişilerin fazlaca denetlemeye tabi tutulduğu bilinmektedir. Bunun nedeni evlat edinilen çocuğun istismara uğramasını önlemek ve çocuğun kişisel haklarını korumaktır.
Evlat edinme konusunda uygun görülen kişiler şu şekilde sıralanabilir:
Bekar kadın ve erkekler
Çocuk sahibi olma durumu biyolojik olarak mümkün olmayan aileler
Çocukları olan, ancak evlat edinmek isteyen aileler
Yasal olarak evlat edinmeye engel teşkil etmeyen aileler
Daha önce evlatlık çocuk almış ve tekrar almak isteyen aileler
Yasal olarak sorumluluk sahibi olduğunu ispat edebilecek kişiler
İş anlamında çocuğun geleceğini garanti alan aileler

Evlat edinme için aranan şartlar şunlardır:

Kişilerin en az ilkokul mezunu olmaları gerekir.
Evlat edinilecek çocuğun ailesi hayattaysa ailesinden izin alınmalıdır.
Evlat edinilecek çocuğun vasileri varsa, vasilerden izin alınmalıdır.
Evlat edinilecek çocuğun farık mümeyyiz olması durumunda çocuğun izninin alınması gerekir.
Evlat edinmek isteyen kişi ile evlat edinilen kişi arasında en az 18 yaş fark olmalıdır.
Evlat edinmek isteyen çiftlerin en az birinin 30 yaşını doldurmuş olması ve evliliklerinin 5 yılı geçmiş olması gerekir.
Evlat edinmek isten çocuğun, resmi evlat edinme öncesince en az 1 yıl eğitim ve sağlık yönünden desteklenmesi ve tanınması gerekmektedir.

Evlat edinme çocuk yada bebek evlat edinmesinde değişiklik göstermez. Tüm evlat edinmelerde bireyler, evlat edindikten sonra ASDEP tarafından denetlenmektedir. ASDEP'in açılımı Aile ve Sosyal Destek Programı'dır. Evlat edinme şartları arasında yer alan 18 yaş fark, 2018 öncesinde 40 yaş olarak uygulanmaktaydı. Ancak bu oldukça ağır bir şart olduğundan, 2018 itibariyle kaldırılmıştır. Böylelikle kişilerin 40 yaşını doldurmadan önce de evlat edinmeleri sağlanmıştır.

YORUMLAR (0)