DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

HDP'nin Erzurum mitingi

HDP'nin Erzurum mitingi

7 Yıl Önce
2015-06-04 15:25:31
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 7 Haziran'da sandıktan Türkiye'nin barışı, özgür ve demokratik geleceğinin çıkacağını belirterek, "Bir oy çok kıymetlidir, her oy çok kıymetlidir. Bir oyun barajı devirebileceğine inanmamız lazım. Bakmayın 'HDP çoktan barajı aştı' diyorlar. Keşke içimiz rahat olsaydı. Sakın ola ki baraj aşılmıştır rehavetine, rahatlığına kapılmayın. Barajı aşmamız için el ele vermemiz, ikna olmayanları ikna etmemiz lazım" dedi.

Demirtaş, İstasyon Meydanı'nda partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, kıymetli çabanın, alın terinin, ezilen olarak yürütülen çabanın zaferle sonuçlanacağını savundu.

Türkiye'nin her yerinde kardeşlik, barış mesajının cevap bulacağını vurgulayan Demirtaş, 7 Haziran akşamı Erzurum'dan da HDP milletvekillerinin Ankara'ya gönderileceğini öne sürdü.

Demirtaş, "Mevcut iktidar, AKP iktidarı eline geçirdiği güçle 7'den 70'e, muhtarlıktan neredeyse saraya kadar bütün devleti kendi kontrolü altına almış durumda. Devlet dediğiniz şey partilerin malı, mülkü değildir. Devlet, hepimizin ortak malıdır. Bir partinin malı olamaz. Bir partinin işi devleti ele geçirmek olamaz ama AKP'nin en büyük hatası işte bu oldu. İktidara geldikleri günden bu yana sadece devleti ele geçirmek için uğraşıyorlar. Oysa bu devleti kuran da, bu devleti var eden de bütün Türkiye toplumu halklarıdır. Hepimiz devlete vergisini vererek, devleti ayakta tutuyoruz" ifadelerini kullandı.

Devletin, milletten, halktan ayrı olamayacağını vurgulayan Demirtaş, şunları kaydetti:

"Her yerde devleti kendi malı, mülkü gibi görüyorlar. Sadece Ankara'da değil, 81 vilayetin her kazasında, her köyünde 'devlete ait ne varsa bizimdir' diyorlar, 'AKP'nindir' diyorlar. İşte bu, Türkiye'de, bu halk için de en büyük ayrımcılık. Halkın birbirine karşı kışkırtılmasının en büyük nedenidir. 7 Haziran'da biz ne yapmaya çalışıyoruz? 'Devlet benim malımdır' diyenlere karşı, 'hayır devlet senin malın değil, devlet halkın malıdır' demek için sandığa gidiyoruz. HDP, işte bunu başarmak istiyor. Yoksa AKP bizim düşmanımız değil, AKP'ye oy verenler düşmanımız değil, kardeşlerimizdir ama bir iktidar yanlış yaparsa, bir devleti yönetirken adaletten saparsa, adaleti unutup, hakkı, hakkaniyeti bir kenara bırakırlarsa, o iktidarın mutlaka cezalandırılması lazım. Sandık işte bunun için vardır. Sandık hükümetler yanlış yaptığında cezalandırılmak için vardır."

Demirtaş, "7 Haziran'da güç zehirlenmesi yaşayan AKP'yi Erzurumlu kardeşlerim de cezalandırmaya hazır mı? İnşallah, büyük bir ders almaları lazım. Öyle böbürlenmekle kibirlenmekle olmaz. Ona bir mesaj vermemiz lazım. 'Ey kendini sultan zanneden, senden de benden de büyük Allah var. Hiç öyle kendini büyük zannetme' demek lazım. Sandık bunun için var işte" diye konuştu.

Yaptıklarının, parti olarak seçime girip yüzde 10 barajını, dünyanın en yüksek barajını aşmaya çalışmak olduğunu dile getiren Demirtaş, bunun en büyük demokratik hakları ve HDP'lilere helal olduğunu ifade etti.

- "Kenan Evren gitti, barajını da anayasasını da arkasından göndereceğiz"

HDP'nin barajı aşmaya çalışmasının demokrasiye darbe olarak değerlendirildiğini öne süren Demirtaş, şöyle konuştu:

"Barajın kendisi demokrasiye darbe değilmiş, HDP'nin barajı aşmaya çalışması vatan hainliğiymiş, demokrasiye darbeymiş. Düşünebiliyor musunuz? Bizim hakkımız olan, bizim halkımızın, bize oy verenlerin ana sütü gibi temiz, helal oylarıyla parlamentoya taşıyacağımız milletvekillerini hırsızlık yoluyla AKP ele geçirmek istiyor. Bu demokratiktir ama bizim barajı aşmak için çalışmamız büyük bir uluslararası tezgahtır' diyorlar. Efendim, 'Amerikalılar, İsrailliler bize akıl vermiş, demişler ki 'HDP barajı aşsın.' Zannediyorlar ki akıl bir tek onlarda var. Akıl sizsiniz siz, ortak akıl. Bize aklı veren, talimatı da veren, emri de veren sizsiniz. Siz 'barajı aşacağız' dediniz, biz de 'evelallah' aşarız dedik. Yola çıktık ve şimdi bak Kenan Evren gitti, barajını da anayasasını da arkasından göndereceğiz."

- "Sandığa bütün halkımızı coşku içinde, neşeyle taşıyacağız"

Her bir oyun kıymetini bileceklerine değinen Demirtaş, "Sandığa bütün halkımızı coşku içinde, neşeyle taşıyacağız. Bu engellemelere bakmayın, yaptıkları provokasyonlara bakmayın. Asla moralinizi bozmayın, 'bütün Erzurum bizim kardeşimizdir' diyeceksiniz. Erzurum'da kimse kimseye düşmanlık yapamaz' diyecekseniz. 'HDP'nin mesajı barıştır, kardeşliktir' diyecekseniz. Kışkırttıklarına bakmayın, onlar Erzurum'u temsil etmez. Erzurum'u, yüreği kardeşlik için, barış için atanlar temsil eder" dedi.

"7 Haziran'da sandıktan Türkiye'nin barışı çıkacak, Türkiye'nin özgür geleceği, Türkiye'nin demokratik geleceği çıkacak. Halkların Demokratik Partisi çıkacak 7 Haziran'da" ifadesini kullanan Demirtaş, Karlıova'da seçim minibüslerinin şoförü Hamdullah Öğe'nin 30'dan fazla kurşun sıkılarak infaz edildiğini kaydetti.

Demirtaş, "Bir oy çok kıymetlidir, her oy çok kıymetlidir. Bir oyun barajı devirebileceğine inanmamız lazım. Bakmayın 'HDP çoktan barajı aştı' diyorlar. Keşke içimiz rahat olsaydı. Sakın ola ki baraj aşılmıştır rehavetine, rahatlığına kapılmayın. Barajı aşmamız için el ele vermemiz, ikna olmayanları ikna etmemiz lazım. Elbette ki bütün çalışmalar çabalar sandığa doldurulduktan sonra sandığa sahip çıkmamız lazım" dedi.

Herkesten sandığa sahip çıkılmasını isteyen Demirtaş, 7 Haziran akşamı sandıklar açılmaya başladıktan resmi sonuçlar kesinleşinceye kadar sandık başının terk edilmemesi, kutlamalar adına sokaklara çıkılmaması gerektiğini ve partilerinin resmi kutlamalarının 8 Haziran'da olacağını sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

kemal

Ne hikmettir ki Işid'in yaptığı iddia edilen her eylem pkk ve destekçilerinin işine yaramıştır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş