DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Havayolları 6000 kişiyi işten çıkarıyor

Malezya Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Christoph Mueller, 'fiilen iflas ettiğini' belirttiği şirkette yeniden yapılanmaya gidileceğini ve 6000 kadar kişinin işine son verileceğini bildirdi.

01.06.2015 15:10:18

BBC'nin haberine göre; Malezya Havayolları, geçen yıl yaşadığı iki felaketin ardından kamulaştırılmıştı. Şirketin 20 bin çalışanı var.

Christoph Mueller'in Mayıs'ta iş başına gelmesinden sonra şirkette bu değişimler, aslında bekleniyordu.

Mueller, düzenlediği basın toplantısında, "Fiilen iflas noktasındayız. Şirketin performansındaki düşüş 2014'teki trajik olaylardan çok daha önce başlamıştı." dedi.

Malezya Havayolları normal uçuşlarını sürdürüyor.

Geçen yıl Mart'ta Malezya Havayolları'nın bir uçağı 239 yolcu ve mürettebatıyla birlikte kaybolmuştu. Bundan dört ay sonra da başka bir uçak Ukrayna hava sahasındayken, karadan havaya fırlatılan bir füzeyle düşürülmüş uçaktaki 298 yolcu ve mürettebat can vermişti.

Bu iki felaket, bir süredir zaten zor durumda olan ve bölgedeki güçlü rekabet yüzünden yıllardır zarara uğrayan havayolu için bardağı taşıran son damla olmuştu.

Malezya havayollarının 1 Eylül'de yeniden markalandırmaya gitmesi planlanıyor. Christoph Mueller, bazı piyasalarda Malezya Havayolları adının yıprandığını kabul etti ama sonbaharda şirketin adının ve logosunun değiştirilip değiştirilmeyeceğini belirtmedi.

Malezya Havayolları, 2015'te şirketteki "kanamanın durdurulmasını" hedefliyor; gelecek yıl yeniden istikrar sağlamayı ve 2017'de yeniden büyümeye geçmeyi planlıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

faruk

Sahtekar TAKİYYECİLER. Bunlara hiç bir şekilde güvenmeyeceksin.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş