DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Fransa'da OHAL 6 ay uzatılıyor

Fransa'da OHAL 6 ay uzatılıyor

6 Yıl Önce
2016-07-21 15:43:33
Fransa Ulusal Meclisi, Nice kentinde geçen hafta düzenlenen terör saldırısı sonrası ülkede olağanüstü hal uygulamasının (OHAL) 6 ay uzatılmasına ilişkin yasa tasarısının son şeklini oylayarak kabul etti.

Tasarı, Genel Kurul'dan 5'e karşı 87 oyla geçti. Tasarı akşam saatlerinde Senato'da da oylanacak.

Hükümetin sunduğu ilk tasarı dün Meclis'te kabul edilmiş ancak Senato'da değiştirilerek kabul edildiği için metin yasalaşmamıştı. Meclis ve Senato Karma Komisyonu, dün gece geç saatlerde düzenlediği toplantında parlamentonun iki kanadının da onay verebileceği ortak bir metin üzerinde uzlaşma sağlamıştı. Bu nedenle tasarının Senato tarafından da onaylanması bekleniyor.

OHAL uygulamasının 6 ay daha uzatılma kararıyla ülkede güvenliğin sağlanması için emniyet güçlerinin terörle etkin mücadelesinde yardımcı olunması hedefleniyor. Uygulamayla mahkeme kararı olmaksızın ev ve iş yerlerinde, kişilerin üstlerinde, çantalarında ve araçlarında aramalar yapılabilecek. Arama emrine uymayanlar, üç ay hapis ve 3 bin 750 avro para cezasına çarptırılacak.

Valilik kararıyla şüpheli görülen yerlerde bilgisayar ve cep telefonlarındaki veriler incelenebilecek. Verilerin tamamı bir hakimin onayıyla kullanılabilecek. Yasaya göre, şüpheliyle ilgili arama yapılan yerlerde güvenlik tehdidinin bulunduğu başka bir yerin bilgisine rastlandığı takdirde yine bir mahkeme kararı olmaksızın yeri belirlenen diğer bölgeye de baskın düzenlenebilecek. Önlemler kapsamında ev hapsine alınanlar ve hücrede kalan mahkumlar, kendilerine zarar vermemeleri ve kaçmamaları için 24 saat kamerayla takip edilecek.

Daha önce Sentinelle Operasyonu çerçevesinde hizmet veren 10 bin güvenlik görevlisi, tatil dönemi de dikkate alınarak başkent Paris ve dışındaki turistik taşra kesimlerine de gönderilecek.

İdari tedbirler arasında terör tehdidinin azaltılması için meclis kontrolünün kuvvetlendirilmesi de bulunuyor. Bu kapsamda olağanüstü hal uygulamalarının etkinliğini arttırmak ve kontrolünü sağlamak için bir komisyon kurulacak.

Yasaya göre, gerekli görüldüğü durumlarda toplantı ve mitingler iptal edilebilecek. OHAL çerçevesinde şüpheli bulunan kişilerin trafiğe çıkışı yasaklanabilecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş