DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Filyos Endüstri Bölgesi'nin ilanı

Filyos Endüstri Bölgesi'nin ilanı

01.06.2015 13:27:39
Filyos Endüstri Bölgesi'nin faaliyete geçmesiyle 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleşmesi ve 12 bin kişilik istihdam oluşmasının beklendiği bildirildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Filyos Endüstri Bölgesi'nin ilanına yönelik Bakanlar Kurulu kararının, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Endüstri bölgeleri ile Türkiye ekonomisinin gelişmesi ve teknoloji transferini sağlamanın, üretim ve istihdamı artırmanın, yatırımları teşvik etmek ve yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandırarak, reel yatırımlara dönüşüp kalıcı hale gelmesini sağlamanın amaçlandığı aktarılan açıklamada, Filyos Endüstri Bölgesi'nin de yanı başında Türkiye'nin en büyük liman projesinin bulunması, geniş hinterlanda sahip olması ve lojistik üs olma imkanı açısından yerli ve yabancı yatırımcılar için önemli bir yatırım alanı olarak görüldüğü ifade edildi.

Yaklaşık 607 hektar büyüklüğündeki bölgenin, karma endüstri bölgesi niteliğinde olması nedeniyle her sektörden yatırımcıya açık olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bakanlığımızca büyük önem atfedilen orta ve yüksek teknolojili sektörlerin üretim ve ihracat içindeki payının arttırılmasına katkı sağlayacak Filyos Endüstri Bölgesi projesi ile Batı Karadeniz Bölgesi'nin sanayi ve lojistik kapasitesinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Filyos Endüstri Bölgesinde; bölgede halihazırda üretilen demir çeliğin ham madde olarak kullanılabildiği elektrikli teçhizat imalatı, makine ve ekipman imalatı, motorlu kara taşıtı imalatı, diğer ulaşım araçlarının imalatı ve vasıflı (paslanmaz, alaşımlı) çelik üretimini gerçekleştiren katma değeri yüksek, orta ve yüksek teknoloji yoğunluklu sektörlere öncelikli olarak yer verilecektir. Bölge faaliyete geçtiği zaman yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleşmesi ve 12 bin kişilik istihdam oluşması beklenmektedir."

- Bakanlık bütçesinden 120 milyon liralık harcama yapılacak

Açıklamada, bölgenin kamulaştırmasının tamamlandığı ve halihazır haritaların Bakanlıkça hazırlattırılarak, onaylandığı bildirildi.

Bölgenin hızlı şekilde yatırımlara hazır hale getirilebilmesi amacıyla, öncelikle jeolojik-jeoteknik etüt raporunun hazırlanması işinin tamamlanacağı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Daha sonra sırasıyla imar planı ve parselasyon planının yapılması, altyapı projelerinin hazırlanması ve altyapı inşaatının gerçekleştirilmesi ile ilgili iş ve işlemler tamamlanarak bölgedeki araziler altyapısı tamamlanmış bir şekilde yatırımcılara tahsis edilecektir. Tüm bu işlemler için Bakanlık bütçesinden karşılanmak üzere yaklaşık 120 milyon liralık bir harcama yapılması öngörülmektedir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

fethullah

Bulaç Kardesım hem ıslamcıyım diyorsun..anladık sana göre zulüm ıktıdarıda var...ama kardeşim Zalimin önde gidenlerının ve küresel zalimlerle iş tutanların her kesime zulmetmıs olanların yanında ne işin var? Bari bağımsız takıl takıl.Ki söylediğini söylediğinin olsun.i harbiyesi olsun

Görüş Bildir Bizimle Paylaş