'Danıştay kararının 'Saray' ile ilgisi yok'

Cumhurbaşkanlığı'ndan, 'Danıştay 14. Dairesi'nin kararı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bir ilgisi olmadığı açıklaması geldi.

27.05.2015 17:31:41

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 9 Şubat 2015 tarihli kararının medyadaki bazı iddiaların aksine Cumhurbaşkanlığı Sarayı'yla herhangi bir ilgisinin söz konusu olmadığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bulunduğu alanın tarihi sit özellikleri taşımadığının daha önce yargı tarafından tespit edilmiş olması hasebiyle Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun son kararının Beştepe'yle herhangi bir ilgisinin bulunmadığı belirtildi. Bu çerçevedeCumhurbaşkanlığı Hizmet Binası'nın yer aldığı alana ilişkin Danıştay 14. Dairesi'nin 22 Mayıs 2014 tarihli kararına dikkati çeken kaynaklar, anılan kararda yerel mahkemenin tarihi sit statüsünün kaldırılmasına ilişkin işlem hakkında verdiği iptal kararının yürütülmesinin durdurulmuş olduğu bilgisine yer verdi.

2014'teki bu kararın gerekçesinde, Beştepe'deki alanın tarihi sit özelliklerini taşımadığının açıkça ifade edildiği de vurgulandı. Açıklamada, bunun ise Cumhurbaşkanlığı Hizmet Binası'nın bulunduğu alanın tarihi sit alanı niteliği taşımadığının yargı kararıyla zaten sabit olduğu anlamına geldiği belirtildi. Dolayısıyla Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun “Tarihi Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları” ilke kararında yer alan “kamu hizmet yapıları” ibarelerinin yürütülmesinin durdurulması hakkında verdiği kararın zaten yargı kararıyla tarihi sit alanı olmadığı açık olan Cumhurbaşkanlığı Hizmet Binası'nı hiçbir şekilde ilgilendirmediği kaydedildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

TÜRKİYE

ALİ ÇİÇEK KARDEŞİM SÖZLERİNİZİN TAMAMINA KATILIYORUM VE HAKLISIN DİYORUM. GÖNÜL İSTERDİKİ HİLAFET DEVLETİ OLSUN MÜSLÜMAN MİLLETİN TEK DEVLETİ OLSUN BİRBİRİNİ BOĞMASIN VE KAFİRE KARŞI BİR OLSUN. AMA NE YAZIKKİ YOK. ŞU AN AYAKTA DURABİLEN ÜÇ BEŞ DEVLETTE İÇERİDEN DIŞARIDAN SÜREKLİ KARIŞTIRILIYOR. NE YAPALIM PEKİ?