DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Clinton'ın e-postaları kamuoyuna açıklanacak

Eski Dışişleri Bakanı ve Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'ın bakanlık yaptığı döneme ait e-posta yazışmaları kamuoyuna açıklanacak.

8 Yıl Önce
2015-05-28 10:18:34

ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Rudolph Contreras'ın kararına göre, bakanlık, Clinton'a ait 55 bin sayfalık e-posta yazışmasını, 30 Haziran ile başkanlık yarışında Demokrat Parti'nin Iowa ön seçimlerinin üç gün öncesine denk gelen 29 Ocak 2016 arasında aylık temelde kamuoyuyla paylaşmakla yükümlü tutuldu.

Karar, Vice News muhabiri Jason Leopold'un Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası altında açtığı davanın neticesinde geldi. Leopold, Clinton'ın e-postalarının her iki haftada bir açıklanmasını talep ediyordu. İlk başta e-postaları tek parça halinde gelecek ocak ayında açıklamayı teklif eden Dışişleri Bakanlığı ise daha sonra bu teklifini "her 60 günde bir grup" şeklinde yenilemişti. Dolayısıyla mahkemenin kararı, iki talep arasında bir orta yol niteliği taşıyor

Clinton'ın, Dışişleri Bakanlığı döneminde bakanlığın resmi e-posta adresi yerine kendi özel e-posta adresinden tüm yazışmaları yaptığının ortaya çıkması tepki toplamıştı. Clinton daha sonra on binlerce sayfalık bu e-posta yazışmaları arasından göreviyle ilgili olanları belirleyerek bakanlıkla paylaşmış ve bunların bir an önce kamuoyuna açıklanması talebinde bulunmuştu. Şimdi bu e-postaları gözden geçirme çalışması yürüten bakanlık, bunlardan 2012 yılında ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıyla ilgili 300'e yakın e-postayı geçen hafta yayımlamıştı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş