DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Çin’i Nazi Almanyası’na benzetti

Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, Japonya’da yaptığı konuşmada Çin’i Güney Çin Denizi üzerindeki taleplerinden dolayı eleştirdi. Çin’i Nazi Almanyası’na benzeten Aquino, ABD’ye çağrıda bulundu.

7 Yıl Önce
2015-06-03 09:43:15

Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi'nde tartışmalı bölgeler üzerinde hak iddia etmesi bölge ülkelerinin tepkisinin çekmeye devam ediyor. Japonya'da konuşan Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, dünya kamuoyunun Çin'e daha fazla göz yummaması gerektiğini söyledi. Çin'in faaliyet alanı hakkında endişelerini dile getiren Aquino, “Eğer bir boşluk varsa ve dünyanın süper gücü olan ABD ‘Biz ilgilenmiyoruz' derse, o zaman diğer ülkelerin isteklerinin önünde bir engel yok demektir. Tarihle amatör olarak ilgileniyorum. Almanya'nın diğer Avrupa devletlerinin tepkisinin ölçmek için uluslararası sularda denemelerde bulunduğunu hatırladım” dedi.

'Eğer birileri Hitler'i durdursaydı'

Aquino, Nazi Almanyası Çekoslovakya'yı tamamen işgal edene kadar hiçbir ülkenin eyleme geçmediğini söyledi. “Eğer birileri Hitler'e o zaman dur deseydi ya da onu durdursaydı, İkinci Dünya Savaşı'ndan kaçınabilirdik” diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama Pazartesi günü, Güney Çin Denizi'ndeki gerginliğin azaltılması için çağrıda bulunmuştu. Obama, başta Çin olmak üzere bölgedeki devletleri hukuka uymaları yönünde uyarmıştı.

Çin ise egemenliğinden kaynaklanan hakları kullanacağını ve kendi topraklarında ileri karakollar yapmaya devam edeceğini belirtiyor.

Çin'in Güney Çin Denizi'nde Spratly Adaları'ndaki yedi kayalık üzerinde hak iddia etmesi, burası üzerinde hak iddia eden diğer ülkeleri de alarma geçirmişti. Bu bölge yeraltı kaynakları, özellikle de petrol yatakları bakımından zengin ve dünyanın en önemli ikinci ticaret rotası üzerinde bulunuyor.

Çin neredeyse Güney Çin Denizi'nin tamamında hak iddia ediyor. Ancak Vietnam, Filipinler, Malezya, Brunei ve Tayvan gibi bölge ülkeleri denizdeki bazı küçük adaların kendilerinin olduğunu belirtiyor.

ABD ve Japonya ise Çin ile Doğu Çin Denizi konusunda ihtilaflı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

yahya

eğer sen kendini bildin bileli islam ile haşir neşir isen kurandan da haberdarsın. öyle ise: hüdapar açıkça işidin yaptıklarını kınıyor iken, nasıl olurda destekliyor dersin. madem iddialısın: hüdapar teşkilatlarına gidip haşir neşirliğin hürmetine işidi sor. izzettin yıldırım hocayı fidan güngörü ve... diğerlerini sor. yıllarca musa anteri bu camia vurdu dediler a kadir aygan biz vurduk deyince kimse 'ya hu biz haksızlık ettik bu camiaya özür dileriz' demedi. hala eceli ile vefat eden molla mansur hoca ile ilgili bu camia suçlanır. insaflı olan gidip ailesine soramaz mı?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş