DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

CHP'nin Mersin mitingi

CHP'nin Mersin mitingi

02.06.2015 22:49:19
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin'de yapılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili, "Nükleer santral yapmaya çalışıyorlar. Cennetin ortasına cehennemi inşa ettirmeyeceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Tevfik Sırrı Gür Stadı yanındaki alanda düzenlenen mitinginde, Mersin'in tarım kenti olduğunu, kentte narenciyeden çileğine, biberden eriğe her şeyin yetiştiğini söyledi.

Mazot, gübre ve ilaç fiyatlarının çok yüksek olduğunu yineleyen Kılıçdaroğlu, "Üreten kazanacak, çiftçi kazanacak. Söz verdim, mazotu çiftçi için 1,5 lira yapacağım. Söz, Kılıçdaroğlu sözü. Çatlasalar da patlasalar da vallahi de billahi de 1,5 lira yapacağım. Şimdi ona da itiraz ediyorlar. 'Nasıl yapacaksın?' diyorlar. Sen yatlara, gemilere nasıl yapıyorsan aynı şeyi yapacağım" diye konuştu.

Çiftçinin tükettiği mazottan alınan vergi miktarının 9,5 milyar lira olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Size verilen mazot desteği ne kadar, 550 milyon lira. 17 kat sizden vergi alıyorlar, bir katını iade ediyorlar. Ben ne diyorum, vergiyi almayacağım, ne ÖTV'yi ne KDV'yi alacağım. Sadece ve sadece çiftçinin kazanmasını istiyorum. Dışarıdan saman ithal eden, pamuk ithal eden bir Türkiye istemiyorum. Toprağımız, güneşimiz var. İnsanımız, suyumuz var. Her şeyimiz var. Namuslu siyasetimiz eksik, onu da biz 8 Haziran'da getireceğiz inşallah."

Taşeron işçiliği "çağdaş kölelik" olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, taşeron çalışanlara kadro vaadini tekrarladı.

- "Nükleer santral yapılırsa Mersin'in tarımı biter"

Kılıçdaroğlu, Toroslar'da yeşilin, Akdeniz'de de mavinin bütün tonlarının görülebildiğini vurgulayarak, Mersin'in cennet gibi bir il olduğunu söyledi.

Akkuyu'ya yapılacak nükleer güç santraline değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Nükleer santral yapmaya çalışıyorlar. Cennetin ortasına cehennemi inşa ettirmeyeceğiz. Dünya Enerji Ajansı'nın raporu yayınlandı. Bu nükleer santral orada yapılırsa emin olun Mersin'in tarımı biter. Kimse buradan ürün almaz. Üstelik nasıl yaptıkları belli değil. Mahkeme, 'Raporu bana gönder' diyor, 'Raporu göndermem' diyorlar. Hangi raporu, Dünya Enerji Ajansı'nın raporunu. Ya bütün yabancılar biliyor, niye biz bilmeyeceğiz? Çünkü kusurlarını örtmek istiyorlar. Sözüm söz. Nükleere karşı çıkan arkadaşlarım, sözüm söz. Siz de sandığa gideceksiniz. İşçisi, çiftçisi, emeklisi, Mersin'i sevenler, siz de gideceksiniz. Mersin'i en az sizin kadar savunuyorum. Doğasını, Toroslar'ı, Akdeniz'i, narenciyesini, çileğini, biberini savunuyorum. Diyorum ki nükleerden arınmış bir Türkiye olsun. Türkiye'yi savunuyorum."

Kılıçdaroğlu, herkesin sandığa gitmesi gerektiğinin altını çizerek, gideceklerden de yanlarında CHP'ye oy vermemiş birini götürmelerini istedi.

Türkiye'de 2 milyon Suriyeli yaşadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, Orta Doğu'da barışı sağlayacağını, ardından Suriyelileri ülkelerine göndereceğini yineledi.

"Vergi nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, paralar nasıl harcanır, planlar nasıl yapılır onlardan çok daha iyi bilirim" diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"CHP iktidarında ben o Ankara'daki beyler için 'devlet nasıl yönetilir' kursu açacağım. 13 yıldır bu işi beceremediler. Şimdi bozguna uğramışlar, CHP'yi suçluyorlar. Hiçbirisini muhatap almıyorum, hiçbirisine cevap vermiyorum, değmez çünkü. Benim sorunum Ankara'daki beyler değil. Benim sorunum, evinde tencere kaynamayan vatandaşım, benim sorunum işsiz olan vatandaşım. Benim sorunum taşeronda çalışan işçim. Benim sorunum farklı, ben başka bir şey istiyorum. Ben güzel, huzurlu bir Türkiye istiyorum. Açık ve net söylüyorum, Türkiye'ye barışı getirecek olan parti CHP'dir. Bunun dışında hiçbir parti Türkiye'ye barışı getiremez. Neden biliyor musunuz, cumhuriyeti kuran parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Ankara'yı başkent yapan parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını getiren parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Grev hakkını, toplu sözleşme hakkını getiren parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Türkiye'nin en köklü sorununu çözecek olan, bu ülkeye barışı getirecek olan parti de Cumhuriyet Halk Partisi'dir."

Tek başına CHP iktidarı istediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, seçim bildirgelerinin bir hükümet programı olduğunu vurguladı.

- Mitingden notlar

Duyurulan zamandan 1,5 saat geç başlayan miting öncesi Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile partilileri selamladı. Konuşmasının ardından üzerinde adı yazılı Mersin İdmanyurdu forması hediye edilen Kılıçdaroğlu, partililere çiçek attı.

Bu arada, miting sırasında havanın kararması üzerine partililer, cep telefonlarının ışıklarıyla Kılıçdaroğlu'nu selamladı.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ahmed

Arkadaş lar bu kişi muhalifler sakıncası bir Çeçen dir. Birde i şid sağında vardır bazıları onunla karıştırıp küfürler say mis. Çünkü okumamislar yazıyı. Şunu unutmayın i sid in kürt lere veya Şii lere yaptığını hiçbir müslüman kabul etmiyor. Zaten i sid ide kimse kabul etmiyor. Ama kurt kardeşlerin tüm Sünni müslüman lari i sid gibi görme eğilimi başlamış bu çok yazık ve tehlikeli. Hepimiz konuşurken iki kez düşünmeliyiz artık.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş