DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cezayir ve AB daha yakın bağlar için anlaşma imzaladı

Cezayir ve AB daha yakın bağlar için anlaşma imzaladı

7 Yıl Önce
2015-06-04 14:41:18
Cezayir, Avrupa Birliği'nin araştırma ve inovasyon, rekabetçilik, KOBİ, kültür ve medya programlarına katılabilmek için anlaşma imzaladı.

Brüksel'de Cezayir-AB Ortaklık Konseyi toplantısında imzalanan protokol, Cezayir'in 80 milyar avro bütçeli araştırma programı dahil 20 kadar Avrupa-Akdeniz Ortaklığı projesine dahil olmasının yolunu açıyor.

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ayrıca 2017 sonuna kadar AB'nin yargı reformu, sivil toplumun güçlendirilmesi, istihdamın artırılması ve ekonominin çeşitlendirilmesi çabalarına mali destek çerçevesiyle ilgili mutabakat zaptı imzaladılar.

Mogherini, Ortaklık Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Cezayir, Libya'daki krizin çözülmesinde kaydadeğer rol oynuyor. Bu konuda birlikte çalışıyoruz. Cezayir'in Somali'deki rolü de çok önemli. Bu çabaların bölge için müspet neticeler doğurmasını umuyorum" dedi.

Lamamra ise Trablus ve Tobruk'taki yönetimler arasında müzakerelerin başarısı için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek "Başarısızlığa mahal olmadığını" vurguladı.

Bakan Lamamra, "Zorlukları aşarak milli birlik hükümeti kurabileceklerini umuyoruz. Herhangi bir askeri çözümü ya da dışarıdan askeri müdahaleyi seçenek olarak görmüyoruz" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ragip Soylu

PKK silahlanin dedi, sende tasdik ediyorsun. Bi bitmediniz!!

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş