SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO

Barzani: Referandum komisyonu için çalışıyoruz

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, bağımsızlık referandumu için 'Evet, referandum kararı aldık. Tüm taraflar referandum tarihinin belirlenmesi ve gerekli hazırlıkların yapılması için bir komisyon oluşturmaya çalışıyor' dedi.

Barzani: Referandum komisyonu için çalışıyoruz
20.04.2017 15:34:13

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ve beraberindeki heyeti kabul etti. Erbil'in Salahaddin kasabasındaki Başkanlık Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Barzani, IŞİD'le mücadele konusunda en zor zamanlarda Almanya'nın kendilerine destek olduğunu belirtti. Bu destekten ötürü misafir heyete teşekkür eden Barzani, Almanya'nın askeri danışmanlarının vermiş olduğu eğitimlerin Peşmerge güçlerine büyük fayda sağladığını ifade etti.

IKBY'nin önemli gündem maddelerinden olan "bağımsızlık referandumuna" değinen Barzani, "Evet, referandum kararı aldık. Tüm taraflar referandum tarihinin belirlenmesi ve gerekli hazırlıkların yapılması için bir komisyon oluşturmaya çalışıyor" dedi.

Barzani, referandumun yapılmasını eleştiren taraflara dâir de şunları söyledi:

"Demek ki referandumun niçin yapıldığını tam olarak anlamış değiller. Referandum, Kürdistan (IKBY) halkının ne düşündüğünü kamuoyuna belirtmek için yapılıyor. Bu süreçte başta Bağdat olmak üzere gerekli tüm taraflarla diyalog içerisine gireceğiz. Direkt olarak şiddete başvuracağız diye bir şey yok. Tam tersini barış ve diyalog yolunu seçiyoruz. Her iki tarafın ortak ve birbirini anlayarak alacağı kararın hem halkımıza hem de bölgeye büyük fayda sağlayacağı kanaatindeyim."

IŞİD KONUSU

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Kürt vatandaşların kendi devletlerini kurma hayâlinin doğal hakları olduğunu söylemiş ancak şu anki sürecin böyle bir adımı atmak için uygun olmadığını da eklemişti.

Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonu hakkında ise Barzani, "Savaş şimdi kentin batı yakasında devam ediyor. Dar sokaklardan dolayı yoğun ve zor çatışmalar yaşanıyor. Savaş uçakları istenilen düzeyde güvenlik güçlerine destek veremiyor. Bu zamana yayılacak bir meseledir. IŞİD kırılmaya doğru gidiyor ancak Musul'un kurtarılması demek IŞİD'in bittiği anlamına da gelmiyor. IŞİD başka şekilde kalacaktır" diye konuştu.

"IŞİD AVRUPA İÇİN TEHLİKELİDİR"

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ise IKBY'ye yalnızca IŞİD'le mücadele ettikleri için değil çok sayıda sığınmacıyla iç göçmeni kabul etmesinden dolayı da saygı duyduklarını ifade etti. Gabriel, sözlerini şöyle tamamladı:

"IŞİD sadece size tehlike oluşturmuyor; bilakis hepimiz ve tüm Avrupa üzerindeki bir tehlikedir. Almanya'da şunu belirtiyoruz; IŞİD'le mücadelede Peşmerge'ye destek, Almanya'yı korumak demektir."

Dışişleri Bakanı Gabriel ve beraberindeki heyet Çarşamba günü başkent Bağdat'a giderek Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve Meclis Başkanı Selim Cuburi ile görüşmüştü.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

Vasi torun / 20.04.2017 18:15:38
Barzani simartilmistir. Batılı Siyonist agababalarina guvenmektedir. Bölge ülkeleri dersini vermeli. Yarın çok geç olacaktır
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ

Timeturk.com

Sayfamızı Facebook'tan takip edin.