DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bangladeş'ten Arakanlı çocuklara aşı kampanyası

Myanmar'daki soykırımdan kaçarak Bangladeş'e sığınan sığınan Arakanlı Müslüman çocuklara yönelik hükmet tarafından kızamık, kızamıkçık ve çocuk felci aşı kampanyası başlattı

4 Yıl Önce
2017-09-18 10:46:50

Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslüman çocuklar için Bangladeş hükümeti tarafından aşı kampanyası başlatıldı Arakanlı Müslümanların kaldığı kampların bulunduğu Cox's Bazar kentindeki bir hastanede görevli Abdus Selam, Bangladeşli yetkililerin Arakanlı Müslüman çocuklara yönelik geniş çaplı aşı çalışması başlattığını açıkladı.

Bir hafta içinde kamplarda kalan 150 bin kadar çocuğun kızamık, kızamıkçık ve çocuk felcine karşı aşılanacağını belirten Selam, aşırı nemli hava şartları nedeniyle birçok çocuğun grip olduğunu ve zatürre riski taşıdığını belirtti.

Selam, birçok çocuğun da ishal, sıvı kaybı, deri hastalıkları ve daha kötü hastalıklardan muzdarip olduğunu sözlerine ekledi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Bangladeş Temsilcisi Edouard Beigbeder da yaptığı açıklamada, "Yeni gelenler arasındaki birçok çocuk, zayıf ve yetersiz beslenmiş. Gerekli önleyici tedbirler alınmazsa kızamık başta olmak üzere bulaşıcı hastalıklar, salgına dönüşebilir" ifadelerini kullandı.

Bu arada Bangladeşli yetkililer, Arakanlı Müslümanların kamplar dışındaki yerleşim yerlerine dağılmasını engellemek için kısıtlayıcı önlemler almaya başladı.

BAŞBAKANDAN TALİMAT VAR

Emniyet Amiri İkbal Hüseyin, kampların çevresinde oluşturdukları kontrol noktalarında araçları kontrol ettiklerini belirterek "Arakanlı Müslümanlara insan hakları çerçevesinde davranmamız için başbakandan gelen bir talimat var. Birçok özel ve sosyal kuruluş buraya yardım dağıtmak için geliyor ancak bazen kargaşa çıkıyor" diye konuştu. Krizin boyutlarının çok büyük olduğuna değinen Hüseyin, "Düzeni sağlamak çok zor ama sağlıyoruz" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş