Bakan Avcı, 7 Haziran seçimini AA'ya değerlendirdi

Bakan Avcı, 7 Haziran seçimini AA'ya değerlendirdi

27.05.2015 11:33:54
YILDIZ AKTAŞ - SELMA KASAP - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sürprizlerle dolu bir seçim olacak" sözlerine ilişkin, "Evet, benim de böyle bir beklentim var. Ben de Cumhurbaşkanının söylediğini tahmin ettiğim anlamda, bir sürpriz bekliyorum. Bu sükunetten vatandaşın, AK Parti'ye nasıl sessiz ve derin bir sahiplenme içinde olduğu görülecektir, diye ümit ediyorum" dedi.

Bakan Avcı, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin, AA muhabirlerinin sorularını yanıtladı. Avcı, AK Parti'nin 2011 Haziran seçimlerinde Eskişehir'de 3 milletvekili çıkarttığının hatırlatılması ve bu seçimlerdeki hedeflerinin sorulması üzerine, AK Parti teşkilatının bu seçimlerde daha öncekilerle karşılaştırılmayacak kadar etkin ve derinden çalıştığını belirterek, teşkilatın bu emeğinin karşılığını bulacağını kaydetti.

CHP'nin şu anda Eskişehir'de hiç milletvekilinin bulunmadığını, 2011 seçimlerinde CHP listesinden seçilen 2 milletvekilinden birinin de partiden ayrıldığını ifade eden Avcı, "Seçildikten sonra Eskişehir'e pek uğramadı zaten, Eskişehir milletvekili olmadı. Yani daha sonra da partisinden de yanlış bilmiyorsam ihraç edildi veya ayrıldı" diye konuştu.

CHP'den seçilen diğer milletvekilinin de yerel seçimlerde istifa ettirilerek, Odunpazarı Belediye Başkanı olduğunu anlatan Avcı, son bir yıl içerisinde 3'ü AK Parti'li, 1'i MHP'li olmak üzere Meclis'te 4 milletvekili olarak çalıştıklarını belirtti.

- Eskişehir'de hedef en az 4 vekil

MHP'nin Eskişehir milletvekilinin de ille pek fazla irtibatının olmadığını aktaran Avcı, "Bu seçimlerde dönemin sonuna kadar görev yapmak üzere en az 4 milletvekilini hedefliyoruz" dedi.

Seçim sonuçlarına ilişkin bir tahmini olup olmadığı yönündeki soruya karşılık da Bakan Avcı, bir tahminin bulunmadığını ifade ederek, eskiden beri kamuoyu araştırmaları konusunda ihtiyatlı olmak gerektiğini düşündüğünü, farklı farklı şirketlerin birbiriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan sonuçlardan söz ettiklerini vurguladı.

Seçimlere yönelik tartışmaların AK Parti'nin oy oranı ve HDP'nin barajı aşıp aşmaması konusu etrafında yürütüldüğünün anımsatılması üzerine de Bakan Avcı, şöyle dedi:

"Dikkat ederseniz herkes HDP barajı aşarsa ve aşmazsa üzerinden birtakım öngörülerde bulunuyor. Bugün bir kamuoyu araştırması gördüm. HDP'nin barajı aştıktan sonra diğer partilere belli oranlar vermiş. Ama HDP'nin barajı hangi katılım düzeyinde aştığı konusunda o araştırmada bir şey görülmüyor. Kamuoyu araştırmalarında benim gördüğüm kadarıyla 'oy kullanacak mısınız' sorusu yok. Halbuki en önemli şıklardan bir tanesi. Biliyorsunuz baraj, geçerli oy sayısının yüzde 10'u üzerinden hesaplanıyor. Dolayısıyla ne kadar yurttaşın seçimlere fiilen katılacağı, bunun ne kadarının geçerli oy olarak tabloya yansıyacağı sonra bunun yüzde 10'unun ne olacağı, sonuçlar üzerinde çok belirleyici bir değişken. O yok. Bu araştırmaların bizim bildiğimiz, kamuoyuna yansıtılan kısımlarında böyle bir parametrenin hesaba katıldığına dair bir bilgi görmedim. O bakımdan ben bu tür değerlendirmelerin çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum."

Sahadaki atmosferi nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Avcı, Eskişehir'in öteden beri çok çatışmacı bir siyaset kültürü bulunmadığı yanıtı verdi.

Eskişehir'de sokak ve caddelerde çok hararetli bir seçim çatışmasını gösterecek simgeler ve söylemlerin görülmeyeceğine vurgu yapan Bakan Avcı, "Eskişehirli sakin ve derinden çalışır" değerlendirmesinde bulundu.

- "HDP üzerinden oluşturulmuş bir senaryo var"

"HDP'nin bazı kesimlerce desteklenmesinin AK Parti karşıtlığı üzerinden mi şekillendiği" şeklindeki soru üzerine Bakan Avcı, şunları kaydetti:

"O konuda bir proje olduğu söyleniyor. Bence de doğru. Orada bir proje çalışması var. HDP üzerinden oluşturulmuş bir senaryo var. Hatta bazı arkadaşlarımız, o senaryoyu isimlendirerek de zikrettiler. Yani MHP içinden aday gösterilen çatı adayın, şimdi milletvekili adayı olarak gösterilip daha sonra onun riyasetinde, bir koalisyon hükümeti üretmek üzerine, böyle bir senaryonun hazırlandığına dair söylemler var ve bence bunlar da yabana atılmaması gereken söylemler. Evet, bir proje çalışması olduğu açık, bunun merkezinde HDP var. HDP'nin barajı geçirilmesi ve bunun üzerinden, AK Parti iktidarının zaafa uğratılması hesaplarının yapıldığı en çok açık. Dolayısıyla bu seçimlerde, seçmenlerin, nihai kararlarını verirken en çok dikkat edecekleri konu da böyle bir büyük ölçüde dış kaynaklı olan bir senaryoya razı olup olmadıklarını oylarıyla gösterecekler."

- "Bir sürpriz bekliyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Sürprizlerle dolu bir seçim olacak" sözlerinin anımsatılması ve kendisinin de böyle bir beklentisi bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Bakan Avcı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Evet, benim de böyle bir beklentim var. Ben de Cumhurbaşkanının söylediğini tahmin ettiğim anlamda, bir sürpriz bekliyorum. Bu sükunetten vatandaşın, AK Parti'ye nasıl sessiz ve derin bir sahiplenme içinde olduğu görülecektir, diye ümit ediyorum.

Çünkü, Türkiye'de bu tür senaryo çalışmaları eskiden de çok yapılmıştır biliyorsunuz. Kemal Derviş Bey'in içinde olduğu hükümetin kuruluş süreci vesaire bütün o geçmişte yaşanılanlar, Türkiye üzerinden böyle hesaplar yapanların olduğunun örnekleridir. Bu seçimde de öyle. Yani güya AK Parti'nin önünü kesmek için böyle bir senaryo yürürlüğe konmak isteniyor. Bu, AK Parti'nin önünü değil Türkiye'nin önünü kesmek için düzenlenmiş bir senaryodur. Çünkü AK Parti Türkiye demektir. Bunu bir seçim retoriği olarak söylemiyorum. Türkiye'nin bütününde, her yerinde, hem coğrafi olarak hem değişik toplumsal kesimleri kucaklama anlamında AK Parti, maalesef tek parti. Keşke diğer partiler de AK Parti kadar hem Türkiye'nin genelinde hem coğrafi hem sosyokültürel katmanlar olarak genelinde var olabilseler, etkin olabilseler ama ne yazık ki AK Parti dışında bu ölçekte kucaklayıcı başka bir parti yok."

- "Türkiye'nin bütünlüğünün garantisi olan bir parti zaafa uğratılmak isteniyor"

Nabi Avcı, AK Parti'nin önünü kesmeye yönelik senaryoların, Türkiye'nin bütünü kucaklayan bir siyasi hareketin önünü kesmeye yönelik çabalar olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin birliğinin, bütünlüğünün garantisi olan bir siyasi hareket zaafa uğratılmak isteniyor. Seçmenin bunu iyi kavraması lazım. Farklı farklı partilere oy vermeyi düşünen MHP'li seçmenin kullanacağı oyun HDP'nin işine nasıl yarayacağını, HDP'li seçmenin kullanacağı oyun AK Parti'ye vurayım derken MHP'nin işine nasıl yarayacağını, CHP'li seçmenin CHP'ye oy verdiğini zannederken aslında nasıl bir HDP eksenli senaryoya katkıda bulunduğunu hesap etmesi lazım."

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hakan

Yalan haberdir. Zaten uygurlular terorist ve bolucudur. Cini bolmek icin herseyi yapiyorlar. Cin cumhuritini kimse bolemez. Tek vatan tek dil tek bayrak. Yaaasin vin halk cumhuriyeti.