'Bağdat ve Erbil anlaşmalı'

Irak'ta Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Siyasi Büro Sekreteri Fazıl Mirani, savaş şartları nedeniyle Bağdat ile Erbil'in anlaşmak zorunda olduklarını belirtti.

11.07.2015 17:25:53

Mesut Barzani'ye yakın isimlerden Mirani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kürt bölgesiyle merkezi Irak hükümeti arasındaki petrol ve bütçe anlaşmazlığının bir çözüme ulaştırılması için yeni bir heyetin Bağdat'a gideceğini söyledi. 

Her iki tarafın da anlaşmak zorunda olduklarını savunan Mirani, "Şartlar bizi anlaşmaya zorluyor. DAEŞterörü iki taraf için de tehlikedir.  Savaş içinpara lazım, paranın temin edilmesi için de petrolün satılması gerekiyor. Petrolün üretildiği yer ise Basra ve Kürdistan bölgesidir. Bu ortak paydalardan dolayı anlaşmaya varabilirsek çok iyi olur" dedi.

 Mirani, anlaşma sağlanamaz ve bütçe gönderilmezse Erbil hükümetinin halkın ihtiyaçlarını karşılamak için "bağımsız biçimde kendi petrolünü satacağını" öne sürdü.

Bölgesel başkanlık tartışmalarına da değinen Mirani, "Bölgesel yönetim başkanının halk tarafından seçilmesi daha demokratik bir yöntemdir. Çünkü bu sistemle halkın görüşüne daha çok önem veriliyor" ifadelerini kullandı.

Bölgenin KDP'den sonraki diğer iki büyük partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran Hareketi'nin başkanın parlamento tarafından seçilmesini istediğini hatırlatan Mirani, "Parlamentoda başkanlık için belirlenen aday, halkın tercihlerine göre olmayabilir. O yüzden başkanlık seçimi sürecine bütün milletin katılması lazım" diye konuştu.

Mirani, azınlıklara yönelik kota uygulamasının kaldırılması girişimlerine ilişkin ise şunları kaydetti:

"Türkmenler, Asuriler, Süryaniler ve Ermeniler bu toprakların sahibidir. Onlarla ortak bir ülkeyi paylaşıyoruz. KDP olarak azınlıklara uygulanan kotanın kaldırılması girişimlerine karşıyız. Bu tür girişimleri aynı zamanda demokrasiden dönüş olarak görüyoruz. Bize göre var olan kotaların azaltılması veya kaldırılması değil, arttırılması gerekiyor. Mesela Türkmenlerden 10, Hristiyanlardan 8 sandalye olsun. Bunun ne sakıncası var? Etnik unsurlar dışarıya bakan yüzümüzdür. Sayılarının arttırılması bizim için faydalıdır." 

Mesut Barzani'nin bölgesel yönetim başkanlığına yeniden aday olması beklenirken, başkanı kimin seçeceğine yönelik tartışmalar sürüyor. KYB ve Goran, başkanın parlamento tarafından seçilmesini istiyor. Her iki parti bunun için bir yasa tasarısı hazırlamıştı. 

Kürt bölgesinde 20 Ağustos'ta yapılması beklenen "bölgesel başkanlık seçimi" belirsiz bir tarihe ertelenmişti. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)