Alexander Fleming

Alexander Fleming

İskoç, bakteriyolog Alexander Fleming. Alexander Fleming kimdir? Tıp alanında hangi yeniliklere imza atmıştır? Penisilin'i Alexander Fleming mi bulmuştur? İşte Alexander Fleming'in biyografisi

2017-11-22 20:01:44

Alexander Fleming 6 Ağustos 1881 tarihinde, İskoçya'daki Ayrshire'm Lochfield kasabasında doğdu.

Fleming'in 7 yaşındayken babası hayatını kaybetti. Bundan altı yıl sonra evinden ayrılıp Londra'ya taşınan Fleming, bir teknik okulda iki yıl okuduktan ve bir denizcilik şirketinde dört yıl katip olarak çalıştıktan sonra, yirmi yaşlarındayken eline geçen küçük bir mirasa güvenerek tıp okumaya karar verdi ve 1901 yılında Paddington'daki St.Mary Hastanesi Tıp Okulu'na burslu öğrenci olarak yazıldı. Sonradan Londra Üniversitesi'ne bağlanan bu okuldan 1906 yılında diplomasını, 1908 yılında ise “akut bakteri enfeksiyonları” konulu teziyle ve üstün başarı belgesiyle yüksek lisans derecesini aldı.

Londra'da Azize Mary Hastanesi'nde (St. Mary's Hospital) Aşılama Bölümü'nde çalıştığı 1924-1948 seneleri arasında bilim araştırmalarında bulundu. 1927 yılından başlayarak, penicillium cinsi içinde bir küfün özellikleri üzerinde incelemeler yaptı.

Fleming'in laboratuvarı her zaman dağınık olurdu, ancak 1928 senesinin eylül ayında bu durum bir avantaja dönüştü, laboratuarın dört bir yanına dağılmış türlü deneyleri sıraya koyarken ilginç bir mantar kolonisi keşfetti, mantarlar Staphylococcus Aureus bakterisi tarafından sarılmış kaplarda yetişmişlerdi. Fakat dikkatle incelendiğinde görünecekti ki bu mantarlar, zararlı olmaya potansiyeli olan bakterileri yıkıyordu. Bunun anlamı mantarın zararlı hücreleri yok ettiğiydi. Bunun önemini hemen kavradı ve bir sene sonra 1929 yılında Penisilin adını verdiği keşfi hakkında bir makale yayınladı.

İlerleyen zamanlarda buluşu üzerinde çalışmalarını devam ettiren Fleming, 11 Mart 1955 tarihinde 73 yaşındayken kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.