Albert Camus kimdir ?
Albert Camus kimdir ?

Albert Camus kimdir ?

Albert Camus, 7 Kasım 1913'de Cezayir'de dünyaya geldi. Alsaslı bir babaya ve İspanyol bir anneye sahip olan Camus, yoksul bir ailenin çocuğuydu.

1. Dünya Savaşı sırasında babası hayatını kaybetti. Annesi evlerde hizmetçilik yaparak oğlunu okutmaya çalıştı. Fakat Camus daha bağımsız bir hayat sürebilmek için evden ayrıldı.

1923 yılında liseye kabul edildi. Lisedeki eğitiminin ardından Cezayir Üniversitesi'ne kabul edilen Camus, üniversite eğitimi sırasında hastalandı ve 1930'lı yıllarda vereme yakalandı. Hastalığından sonra çeşitli yerlerde çalışmaya başlayan Camus, felsefe eğitimini 1936 yılında tamamlayabildi.

1934 senesinde Fransız Komünist Partisi'ne katılan Camus, 3 yıl sonra Troçkist suçlamasıyla partiden ihraç edildi.

1935 yılında İşçinin Tiyatrosu'nu kurdu ancak 1939 yılında bu tiyatro kapandı. Aynı yıl verem hastalığı yüzünden orduya kabul edilmedi.

2. Dünya Savaşı'nın ilk zamanlarında bir pasifist olarak kalan Camus, Paris'in Alman ordusu tarafından işgali ve 1941 senesinde komünist gazeteci Gabriel Péri'nin gözleri önünde idam edilmesiyle tutumunu değiştirdi. Bu olay onun da başkaldırmasına neden oldu. Paris-Soir ekibiyle Bordeaux'ya gitti ve aynı sene ilk kitapları olan “Yabancı” ve “Sisifos Söylencesi” tamamlandı.

Camus, 1942 senesinde Bordeaux'yu terk edip Cezayir'e gitti ve sonrasında Paris'e döndü.

2. Dünya Savaşı'nda Naziler'e karşı oluşmuş Fransız Direnişi'ne katılan Camus, bu direnişin parçası olarak “Combat” isminde bir gazete yayımlamaya başladı.

Camus 1950'li senelerde kendini insan haklarına adadı.

1955 ve 1956 senelerinde Fransız “L'Express” isimli dergide yazan Camus, 1957'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı.

4 Ocak 1960 tarihinde Sens yakınlarındaki küçük Villeblevin kasabasında geçirdiği bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi ve Lourmarin Mezarlığı'na gömüldü.

ROMANLARI

Yabancı, Veba, Düşüş, Mutlu Ölüm, İlk Adam

OYUNLARI

Avusturya'da İsyan, Caligula, Yanlışlık, Sıkıyönetim, Adiller

 

 

Albert Camus Kimdir?

Doğum Tarihi:7 Kasım 1913
Ölüm Tarihi:4 Ocak 1960
Mesleği:Sanatçı
Ünvanı:Sanatçı